Yapı zemin etkileşimi dikkate alınarak sismik etkiler altındaki bir yapı için seri bağlı ayarlı kütle sönümleyicilerin optimizasyonu
Optimization of series tuned mass dampers for structures under seismic excitations considering soil-structure interaction
  1. Tez No: 744672
  2. Yazar: FEYZA KABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, sismik yükler altındaki bir yapıdaki dinamik tepkilerin azaltılmasında seri bağlı ayarlı kütle sönümleyicinin kontrol performansı araştırılmıştır. Sayısal sonuçların elde edilmesinde 12 farklı deprem kaydı ve 3 farklı zemin sınıfı dikkate alınmıştır. Seri bağlı ayarlı külte sönümleyiciye ait optimum parametrelerin elde edilmesinde genetik algoritma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, depremin frekans içeriğinin ve yapı zemin etkileşiminin seri bağlı ayarlı kütle sönümleyicilerin kontrol performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, seri bağlı ayarlı kütle sönümleyici için elde edilen sonuçlar klasik ayarlı kütle sönümleyiciyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, control performance of series tuned mass dampers are investigated for suppressing dynamic responses of a structures under seismic loads. 12 different earthquake records and 3 different soil classes are taken into account in obtaining the numerical results. Genetic algorithm method is used to obtain the optimum parameters of the series tuned mass damper. As a result of the study, it has been shown that the frequency content of the earthquake and the soil structure interaction have a significant effect on the control performance of series tuned mass dampers. In addition, the results obtained for the series tuned mass damper are compared with the traditional tuned mass damper.