Deneysel subaraknoid kanama modelinde berberin 'in serebral vazospazm üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of berberine on cerebral vasospasm in an experimental subarachnoid hemorrhage model
  1. Tez No: 744948
  2. Yazar: KENAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Subaraknoid kanama (SAK) hayatı tehdit eden önemli bir nörolojik acil durumdur. Etyolojisinde en sık travma olup daha az sıklıkla non-travmatik durumlar bunların içerisinde de % 85 gibi yüksek bir oranda rüptüre anevrizmalar önemli bir yer tutmaktadır. Rüptüre anevrizmaların tedavisinde mortalite ve morbidite açısından en önemli sebep ise Serebral Vazospazm (SV) olarak kabul edilmektedir. SV intrakranial arterlerin daralması olarak tanımlanır ve geç serebral iskeminin neden olduğu klinik bozulma ile ilişkilidir. Bu çalışmada deneysel Sak modelinde Berberin (BBR)' in serebral vazospazm üzerine olan etkilerini sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları ve Araştırma Laboratuvarından temin edilen 40 adet, sağlıklı erişkin, dişi (350-400 gram) ağırlığında, Wistar Albino rat kullanıldı. Çalışma 5 grup (Kontrol, sham, patoloji, düşük doz BBR ve yüksek doz BBR) ve her grupta 8 adet rat olacak şekilde planlandı. Ratlarda deneysel SAK modeli oluşturmak için çift enjeksiyon modeli kullanıldı. Kanamadan hemen sonra ve takip eden 48 saat boyunca her 12 saatte bir oral gavaj yoluyla tedavi gruplarına BBR uygulandı. SAK 48. Saatinde tüm rat sakrifiye edildi. Bulgular: Baziller arterden hazırlanan kesitler incelendiğinde; patoloji grubunda lümen çapının belirgin daraldığı, damar duvar çapının kalınlaştığı, BBR ile tedavi edilen gruplarında ise lümen çapının diğer gruplara göre istatistiki olarak anlamlı derecede daha dilate olduğu görüldü. Yapılan Western-Blot analizinde ise SAK dan sonra BBR ile tedavi edilen gruplarda KLF2-ERK5 yolağının aktive olduğu ve eNOS ekspresyonunu artırdığı görüldü. Sonuçlar: Elde edilen bulgular BBR 'in, KLF2-ERK5-eNOS yolağını aktive ederek SV da etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Subarachnoid hemorrhage (SAH) is an important life-threatening neurological emergency. In its etiology most common is trauma, and there are also less frequently non-traumatic conditions. Among these, ruptured aneurysms occupy an important place with a high rate of 85%. The most important cause of mortality and morbidity in the treatment of ruptured aneurysms is accepted as Cerebral Vasospasm (CV). CV is defined as the narrowing of the intracranial arteries and is associated with clinical deterioration caused by late cerebral ischemia. In this study, we aimed to evaluate the effects of Berberine (BBR) on cerebral vasospasm in the experimental SAH model. Materials and Methods: In our study, 40 healthy adult female Wistar Albino rats (350-400 grams) were used that were obtained from Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Experimental Animals and Research Laboratory. The study was planned as 5 groups (Control, sham, pathology, low dose BBR, and high dose BBR) and 8 rats in each group. The double injection model was used to create the experimental SAH model in rats. BBR was implemented in the treatment groups by oral gavage immediately after bleeding and every 12 hours for the following 48 hours. All rats were sacrificed at the 48th hour of SAH. Findings: When the sections prepared from the basilar artery are examined; It was seen that in the pathology group, the lumen diameter was significantly narrowed, the vessel wall diameter was thickened, and in the BBR-treated groups, the lumen diameter was statistically significantly more dilated than the other groups. In the Western-Blot analysis, it was observed that the KLF2-ERK5 pathway was activated and increased eNOS expression in the groups treated with BBR after SAH. Conclusion: The findings give rise to the thought that BBR may be effective in CV by activating the KLF2-ERK5-eNOS pathway.