Otonom iha'ların uçuş kontrol ve navigasyon görevleri için bulanık mantık tabanalı çözüm yaklaşımı
Fuzzy logic based approach to design of flight control and navigation tasks for autonomous unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 745070
  2. Yazar: ÖMER ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ, PROF. MUSTAFA OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısma nsansız Hava Araçları için (HA) bulanık mantık tabanlı otonom navigasyon tasarımını amaçlamaktadır. Bu kapsamda görev bilgisayarı bünyesinde bulunan navigasyon amaçlı üç bulanık mantık denetleyicisi tasarlanmıs ve HA'nın irtifa, hava sürati ve uçus bası bilesenleri GPS (Global Position System) yardımı ile küresel konumundan yararlanarak (enlem ve boylam) kontrol altına alınmaya çalısılmıstır. Altıncı dereceden serbesiyet ve dogrusal olmayan insanlı/insansız hava araçları için modelleme imkanı sunan Aerosim blok seti ve standart MATLAB konfigürasyonu yardımı ile gelistirilen Simulink tabanlı simülasyon ile ortaya konan navigasyon modülü, SID (Standard Instrument Departure) ve de TACAN (Tactical Air Navigation) usullerini içeren bir test rotası üzerinde sınanmıs ve zaman tabanlı diyagramlar üretilerek basarımı gözlenmistir. Performans ve kontrol yüzeylerinin etkinliginin anlasılması için Aerosonde UAV modelinden faydalanılmıstır. Ayrıca FlightGear uçus simülasyonu ve GMS uçus göstergelerinden faydalanılarak elde edilen görsel çıktılar ile tasarımcıya gelistirme sürecinde destek olunmustur. Basit dizayn prosedürlerine ragmen, gerçeklestirilen uçus simülasyonu istenen basarım kriterlerini elde ettigimizi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper proposes a fuzzy logic based autonomous navigation controller for UAVs (unmanned aerial vehicles). Three fuzzy logic modules are developed under the main navigation system for the control of the altitude, the speed, and the heading, through which the global position (latitude-longitude) of the air vehicle is controlled. A SID (Standard Instrument Departure) and TACAN (Tactical Air Navigation) approach is used and the performance of the fuzzy based controllers is evaluated with time based diagrams under MATLAB's standard configuration and the Aerosim Aeronautical Simulation Block Set which provides a complete set of tools for rapid development of detailed 6 degree-of-freedom nonlinear generic manned/unmanned aerial vehicle models. The Aerosonde UAV model is used in the simulations in order to demonstrate the performance and the potential of the controllers. Additionally, FlightGear Flight Simulator and GMS aircraft instruments are deployed in order to get visual outputs that aid the designer in the evaluation of the controllers. Despite the simple design procedure, the simulated test flights indicate the capability of the approach in achieving the desired performance.