Pharmaceutical care needs for patients received chemotherapy induced nausea and vomiting
Kemoterapi kaynaklı bulantı kusma tedavisi alan hastaların farmasötik bakım gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 745409
  2. Yazar: NİBAL ABUNAHLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT SANCAR
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Farmasi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kemoterapi Kaynaklı Bulantı Kusma Tedavisi Alan Hastaların Farmasötik Bakım Gereksinimlerinin Saptanması Nibal Abunahlah; Danışman: Doç. Dr. Mesut Sancar; Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Amaç: Kemoterapi kaynaklı bulantı ve kusma (KKBK) sorunu için antiemetik tedavi alan hastaların farmasötik bakım gereksinimlerini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ilk defa kemoterapi tedavisi alacak olan 100 hasta dahil edildi. Antiemetik ilaç reçeteleme şeklinin kılavuzlara uygunluğu MASCC/ESMO 2014 kriterlerine göre değerlendirildi. Hastalardan günlük kusma sıklıklarını not etmeleri ve bulantı şikayetlerini 7 basamaklı Likert Skalasına göre tanımlamaları istendi. KKBK 1. günden 5. güne kadar kayıt edildi. Hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek için Türkçeye valide edilmiş Fonksiyonel Yaşam Indeksi-Kusma (FLIE) anketi kemoterapi öncesi ve kemoterapi aldıktan 5 gün sonra tüm hastalara uygulandı. Olası tüm yan etkileri içeren bir yan etki değerlendirme formu kullanıldı. Bu forma göre hastalar eğitilerek yan etkilerin varlığı ve derecesini kaydetmeleri istendi. Medscape Multi-Drug Interaction Cheker kullanılarak ilaç-ilaç etkileşimleri kontrol edilmiştir. Bulgular: Akut ve gecikmiş dönem KKBK sorununu önlemede kılavuzlara uyumsuzluk oranları sırasıyla %20 ve %72 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the pharmaceutical care needs for patients receiving antiemetic to treat chemotherapy induced nausea and vomiting. Material and Method: 100 chemotherapy naive patients were included in the study during May to September 2015. The antiemetic prescribing patterns and the adherence with guidelines were assessed (MASCC/ESMO 2014). The patients were instructed to record the incidences of vomiting in a daily dairy and described their nausea using the seven items Likert Scale. The incidence of chemotherapy induced nausea and vomiting (CINV) was recorded from day one to day five. To assess the patient's quality of life, a Turkish modified version of the Functional Living Index-Emesis (FLIE) questionnaire was administered to patients before chemotherapy. and five days after receiving chemotherapy. A side effect record form was given to patients to be signed. Drug-drug interaction was checked using Medscape Multi-Drug Interaction Checker. Results: Guidelines nonadherence was observed in acute and delayed prevention of CINV (20% vs 72%).