Donuk omuz tedavisinde manuel tedavinin rolü spinal bölge kadar etkili mi?
Is the role of manual therapy as effective as the spinal region in the treatment of frozen shoulder?
- Tez No: 745598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Donuk omuz fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında sık karşılaşılan bir klinik durumdur. Tedavisinde en etkili maliyet-etkinlik yönetim stratejileri de çok ihtilaflı bir konu olmaya devam etmektedir. Hastalığın aslında sadece omuzu ilgilendiren bir durum olduğu bildirilse de iyileşme süreçlerinin zaman zaman 2-3 yıla kadar uzaması, bu sürenin ağrılı geçmesi, kısıtlı hareket açıklığı ve buna bağlıbelirgin fonksiyonel kısıtlılıklarada neden olmaktadır. Alternatif yöntemler içinde manuel tıp yaklaşımları özellikle spinal patolojilerin tedavisinde çok başarılıdır. Ancak periferde manuel yaklaşımlar sık kullanılmamakta. Bu nedenle bu derleme tez konusundaki amacım donuk omuz ile ilgili tedavi yaklaşımlarına değinmek ve omuzda manuel yaklaşımların literatürdeki sonuçlarını tartışmaya açmaktır.
Özet (Çeviri)
Frozen shoulder is a common clinical condition in the field of physical therapy and rehabilitation. The most effective cost-effectiveness management strategies for treatment also remain a highly controversial issue. Although it is reported that the disease is actually a condition that only concerns the shoulder, it causes the healing processes to extend up to 2-3 years from time to time, this period to be painful, limited range of motion and consequent functional limitations. Among the alternative methods, manual medicine approaches are very successful especially in the treatment of spinal pathologies. However, manual approaches are not used frequently in the periphery. Therefore, my aim in this review thesis is to touch on the treatment approaches related to frozen shoulder and to discuss the results of manual approaches in the shoulder in the literature.