ФЯАЛИЙЙЯТДЯ ОЛАН БЮЙЦК УЗУНЛУГЛУ ЧИРКЛИ СУАПАРАН КАНАЛЛАРДА ЮЗ-ЮЗЦНЦ ТЯМИЗЛЯМЯ ПРОСЕСИНИНИНТЕНСИВЛЯШДИРИЛМЯСИ МЯСЯЛЯЛЯРИНИН ТЯДГИГИ
İşletmede bulunan büyük uzunluklu atık su toplayan kanallarda kendi kendine arıtma prosesinin uygulanmasının araştırılması
  1. Tez No: 745603
  2. Yazar: ABDULLAH YİNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİP OCAKOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Azerice
  9. Üniversite: Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tez çalışması, büyük ölçüde kanallarda ve kollektörlerde kanalizasyonun otomatik arıtma sürecini yoğunlaştırma yollarının geliştirilmesine ayrılmıştır. Tez, Avrupa ve diğer ülkelerde bu yönde yapılan araştırma çalışmalarının ayrıntılı analizini, kanalizasyonun otomatik arıtma işleminin teorik bir trafo merkezini, Türkiye Cumhuriyeti İstanbul'da temizleme ve su giderme sistemlerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını vermektedir. Çeşitli mikroorganizmaların girerek ve su bitki örtüsünün açık kanallarına inerek temizleme yapılarına katılmadan önce kanalizasyonun otomatik arıtma işleminin yoğunlaştırılması konusunda laboratuvarda ve üretim koşullarında yürütülen araştırmalara ilişkin sonuçlar gösterilmiştir. Mikroorganizmaların taşıma kanallarına girmesi sırasında zamanla atık suyun yaklaşık 5-6 saatte kalış süresinde %60-80 oranında temizleme etkisine ulaşıldığı ve iniş suyu bitki örtüsü durumunda otomatik arıtma hızının 5 kata kadar arttığı kanıtlanmıştır. 4 kere. Otomatik saflaştırma sürecinin yoğunlaştırılmasına ilişkin ilgili öneriler hazırlanmış ve alınan sonuçların teknik ve ekonomik parametrelerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Geliştirilen yolların mevcut temizleme yapılarının verimliliğini %90'a kadar artırmaya izin verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dissertational work is devoted to development of ways of an in- tensification of auto purification process of sewage in channels and col- lectors of big extent. The dissertation gives the detailed analysis of the research works done in this direction in European and other countries, a theoretical substation of auto purification process of sewage, results of researches held in systems of cleaning and water removal in Istanbul of Republic of Turkey. Results are showed concerning the researches lead in laboratory and under production conditions on intensification of process of auto purification of sewage before they join the clearing constructions by entering of various microorganisms and landing in open channels of water vegetation. It is proved, that during entering the microorganisms in transporting channels in due course stay of waste water at about 5-6 hours 60-80 % of clearing effect is reached, and in case of landing water vegetation the speed of auto purification increases up to 4 times. Corresponding recommendations on intensification of process of auto purification have been prepared and comparison of technical and econonfical parameters of the received results conducted. It is estab- lished, that the developed ways allow to increase productivity of exist- ing clearing constructions up to 90 %.