Spor bilimleri sınavlarına hazırlanan adayların kariyer farkındalıkları ile gelecek kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between career awareness and future anxiety of candidates preparing for sports sciences exams
- Tez No: 745957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan araştırmada üniversitelerin spor bilimleri girmek için hazırlanan öğrencilerin mesleki kariyer farkındalıkları ve gelecek kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim dönemine Üniversitelerin Spor bilimleri fakültelerine hazırlanan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara ilinde Üniversitelerin Spor bilimleri fakültelerine hazırlanan 166 kadın ve 209 erkek olmak üzere toplam 375 bireyden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programından yararlanılmıştır. İki grup arasındaki fark Mann Whitney U Testi ile ikiden fazla olan gruplarda ise Kruskal Wallis testi ile belirlenmiştir. Kruskal Wallis testinde farklılığın hangi grubun lehine olduğunu tespit etmek için ise Tukey Post Hoc testi kullanılmıştır. Mesleki kariyer farkındalığı ile umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkinin tespiti için de Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between vocational career awareness and future concerns of students who are preparing to enter physical education and sports colleges. In this direction, the universe of the research consists of individuals who are preparing for the Faculty of Physical Education and Sports and Sports Sciences faculties of the universities for the 2021-2022 academic year. The sample of the research consists of a total of 375 individuals, 166 women and 209 men, who are preparing for the Faculty of Physical Education and Sports and Sports Sciences faculties in the province of Ankara. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data obtained from the research. The difference between the two groups was determined by the Mann Whitney U Test and the Kruskal Wallis test for the groups with more than two. Tukey Post Hoc test was used to determine which group was in favor of the difference in the Kruskal Wallis test. Spearman Correlation test was applied to determine the relationship between professional career awareness and hopelessness level.