Şizofreni tanılı bireylerde öznel iyileşme, umutsuzluk düzeyi ve içselleştirilmiş damgalama arasındaki ilişki
The relationship between subjective recovery, level of hopelessness and internalized stigmatization in patients with chronic schizophrenia
- Tez No: 746019
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma şizofreni tanılı bireylerde içselleştirilmiş damgalanma, öznel iyileşme ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olup, İstanbul'da bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesine bağlı beş Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri'nde şizofreni tanısı ile takip edilen hastalar (N=1992), örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 246 birey oluşturmaktadır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiksel analizler, ShapiroWilk-W testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the relationship between subjective recovery, internalized stigma and hopelessness in individuals diagnosed with schizophrenia who regularly attend Community Mental Health Centers. Method: This study is descriptive and relatonal researcher. The research applied five Community Mental Health Center connected to the Mental and Nervous disease Education and Research Hospital in İstanbul.The universe of there search is based on companies of the center (N=1992), the sample of 246 individuals settled in the center, fulfilling the research criteria with in the universe and volunteering to participate in the research. Data were collected using the Descriptive Information Form, The Internalize Stigma of Mental Illness Scale, Beck Hopelessness Scale and Subjective Recovery Assessment Scale. Data were analyzed with descriptive statistical analyses, Shapiro Wilk-W test, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis test.