Adölesanlara uygulanan yoganın psikolojik sağlamlık ve stresle baş etmeye etkisi
The effect of yoga applied on adolescents on resilience and coping with stress
  1. Tez No: 746336
  2. Yazar: SİNEM DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, 13-16 yaş grubu adölesanlara uygulanan yoga eğitiminin psikolojik sağlamlık ve stresle baş etmeye etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü yarı deneysel tipte olan araştırma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gazimağusa ilçesinde yaşayan adölesanlar ile Eylül- Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 30 deney, 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 62 adölesan dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Özellikler Formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan adölesanlara ön test veri toplama araçları yoganın ilk günü uygulanmıştır. Araştırmada deney grubuna 10 hafta boyunca haftada iki gün her bir oturum 60 dakika olarak yoga uygulaması yaptırılmıştır. Yoga uygulamasının sonunda son test veri toplama araçları uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamış ve 10 haftanın sonunda son test veri toplama araçları uygulanmıştır. Elde edilen veriler, bağımlı gruplarda iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi, bağımsız gruplarda t testi ve ANCOVA ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to determine the effect of yoga training implemented in adolescents of the 13-16 age group on psychological resilience and coping with stress. Material and Method: This randomized controlled quasi-experimental study was conducted with adolescents living in Famagusta, Turkish Republic of Northern Cyprus, between September and November 2021. A total of 62 adolescents, 30 in the experimental group and 32 in the control group, were included in the study. The data of the study were collected using the Demographic Characteristics Form, the Child and Adolescent Psychological Resilience Scale, and the Coping Scale for Adolescents. Pre-test scale instruments were applied to the adolescents in the experimental and control groups on the first day of the yoga training. In the study, the experimental group received 60 minutes of yoga practice two days a week for 10 weeks. At the end of the yoga training, post-test scale instruments were applied. No intervention was performed in the control group. At the end of ten weeks, post-test scales were implemented in the control group. Obtained data were tested with significance test of difference between two means in dependent groups, T test and ANCOVA in independent groups.