The assessment of deep excavation performance of a high rise residential complex, in Bayraklı, Izmir
Bayraklı İzmirde çok katlı bir konut projesine ait derin kazının performans değerlendirmesi
- Tez No: 746501
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Derin kazı projelerine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda kazı derinlikleri de artmaktadır. Bu yüzden optimum derin kazı sistemlerinin tasarımı ön plana çıkmaktadır. Optimum kazı sisteminin tasarımı, kalite, süre ve maliyeti göz önünde bulundurarak uygun kazı sisteminin seçilmesi ve makul zemin parametrelerinin tahkiki ile yapılabilir. Bu uygun kazı sisteminin seçilmesi ve zeminin özelliklerinin tahkiki ile mümkündür. Öte yandan derin kazı sistemlerinin maliyeti proje bütçelerinde önemli bir yer edinmektedir. Optimum tasarım yapılabilmesi için tek delik çoklu ankraj (SBMA) sistemi ankraj endüstrisindeki önemli gelişmelerden biridir. Çalışma kapsamında Bayraklı, İzmir'de inşa edilen çok katlı yapının derin kazı sistemi incelenmiştir. Çok katlı yapı A, B ve C şeklinde 3 adet bloktan oluşmaktadır. Zemin araştırmaları kapsamında toplam 20 adet konik penetrasyon deneyi (CPT) ve 25 adet sondaj açılmıştır. Derin kazı sistemi 18 adet inklinometre ve 9 adet yük hücresi ile izlenmiştir. İnşa alanı 7 farklı bölgeye ayrılmış ve her bölgenin zemin parametre tahkiki ve Plaxis 2D ile sonlu elemanlar için ayrı ayrı çalışma yapılmıştır. Her inclinometre okuması analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Zeminin rijitlik modülleri kohezyonsuz ve kohezyonlu zeminler için ayrı ayrı kalibre edilmiştir. Sonuç olarak analiz sonuçlarının, inklinometre okumaları ve literatürde önerilen performans metrikleri ile ortalamada uyumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need to deep excavation projects is increasing with urbanization. Consistently the excavation depths are also increasing. Therefore, the optimum design of the excavation system becomes more important. An optimum design of an excavation system can be developed with the selection of a suitable excavation system in terms of quality, duration, and cost and with the estimation of representative soil properties. On the other hand, the cost of the deep excavation systems has become a significant portion of the overall project budget. The Single Bore Multiple Anchor (SBMA) system is an important development in the ground anchor industry to make the optimum design. A deep excavation system of a high-rise building constructed in Bayraklı, İzmir, is examined in this study. The high-rise building consists of three blocks: A, B, and C. A total of 20 cone penetration tests (CPT) and 25 boreholes were performed for the site investigation. The deep excavation system was monitored with 18 inclinometers and 9 load cells. The construction area is divided into seven regions, and each region is studied separately for the estimation of soil parameters and the finite element analysis with Plaxis 2D. Each inclinometer reading is compared with analysis results. Estimated soil parameters are calibrated through scaling of the stiffness separately for cohesionless and cohesive soil layers. As a result, it is shown that the adopted assessment scheme provides reasonable agreement with field inclinometer readings; which are also concluded to be consistent with recommendations available in the literature.