Smart grids overreview and their operations
Akıllı şebekelere genel bakış ve çalışmaları
- Tez No: 747090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN SELEN ÖZBEK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son birkaç yılda teknolojideki önemli gelişmelerle birlikte, önemli bir Günlük olarak kullanılan elektrikli aletlerin sayısındaki artış. Büyük çoğunluğu insanların akıllı telefonları, akıllı giyilebilir teknolojisi var ve bizim de elektrikle çalışma yeteneğimiz var. otomobiller. Cihazlarımıza sensörler ve farklı dijital teknolojiler kurma seçeneğimiz var. aydınlatma, ısıtma ve güvenliği yönetebileceğimiz akıllı bir ev yaratmak için cep telefonlarımızdan veya tabletlerimizden kameralar. Teknolojinin her geçen gün artan kullanımı nedeniyle, her gün kullandığımız güç miktarı orantılı olarak artıyor. Mevcut sistem olmayacak Artan elektrik talebini karşılayacak kadar verimli. Akıllı şebekeye güncellenmesi gerekiyor, içinden akan enerji miktarını ve etkileşimi uygun şekilde yönetebilen Yukarıda açıklandığı gibi, çok sayıda farklı cihaz arasında. Bu konu oldukça karmaşık, ve çok araştırma gerektirir. Bu tezde teorik kısmımız ikinci bölümde bulunabilir ve Kısmi kısım için teknolojiyi açıklamak için üç ve dördüncü bölüm. Bu çabanın amacı, sırayla akıllı şebekeler için geniş simülasyon bölgesi hakkında kapsamlı bir harita araştırması yapın. Kullanılan teknolojiyi gözden geçirmek için. İki simülasyon senaryosu yürüterek küçük bir prototip sağlayın sistematik haritalama araştırmasının bulgularına dayalı olarak ve eş simülasyondan yararlanarak Çerçeve Mozaiği, çalışan bir prototip oluşturmak için. İncelemeyi bitirmek için, buna dayanarak Akıllı şebeke simülasyonlarında en yoğun bölgeleri ortaya çıkaran ön çalışma, ele alınacak nihai sorunlarımızı seçtik. Pratik kısım 5. bölümde bulunabilir, pratik bölüm, özellikle bağlanırken, elektrik şebekesindeki yükün simülasyonuna ayrılmıştır. çok sayıda yenilenebilir enerji kaynağı ve elektrikli araba. Elektrikle ilgili olası sorunlar çevre koruma alanında elektromobilite ve temiz enerjiden kaynaklanabilecek şebeke tanımlanacaktır.
Özet (Çeviri)
With significant advancements in technology over the last few years, we have seen a significant increase in the number of electrical gadgets that are utilized on a daily basis. The vast majority of people have smartphones, smart wearable technology, and we have the ability to operate electric automobiles. We have the option of installing sensors and different digital technologies in our homes in order to create a smart home, in which we can manage lighting, heating, and security cameras from our mobile phones or tablets. Due to the increased use of technology on a daily basis, the quantity of power we use each day is increasing in proportion. The existing system will not be efficient enough to meet the growing demand for electricity. It needs to be updated to a smart grid, which can properly govern the quantity of energy that flows through it as well as the interaction between vast numbers of different devices, as described above. This subject is quite complicated, and it needs much investigation. In this thesis our theoretical part can be found in chapter two and three and chapter four to explain the technology for partial part. The purpose of this effort is to undertake a thorough mapping research of the broad region of simulations for smart grids in order to review the used technology. Provide a tiny prototype by executing two simulation scenarios based on the findings of the systematic mapping research and utilizing the co-simulation framework Mosaic to create a working prototype. In order to finish the review, on the basis of this preliminary study, which revealed the most intense regions in smart grid simulations, we have chosen our final problems to be addressed. The practical part can be found in chapter 5, practical part is devoted to the simulation of the load on the electrical network, specifically when connecting a large number of renewable energy sources and electric cars. Possible problems on the electricity network that may be caused by electromobility and clean energy in the field of environmental protection will be defined