Alevîlerin dinî inanç ve yaşantıları (Kocaeli Ballar Köyü örneği)
The religious beliefs and the practises of the Alevis(The example of Kocaeli Ballar Village)
- Tez No: 747686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma,“Alevîlerin Dinî İnanç ve Yaşantıları (Kocaeli Ballar Köyü Örneği)”başlığı altında Alevîlikle ilgili inançlar, ibadetler, dinî kurum, örf ve âdetler üzerine yapılan bir alan araştırmasıdır. Yapmış olduğumuz bu çalışma, sahada yapılan derleme ve incelemeler neticesinde elde edilen bilgilerden meydana gelmektedir. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde yaptığımız çalışmanın amacı ve hedefi belirtilmiştir. Birinci bölümde, araştırma alanı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Ballar Köyü Alevîlerinin temel inanç yapıları ve ibadetleri/erkânları tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Ballar Köyü Alevîlerinin dinî kurumları ve örf âdetleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın sonuç kısmında ise çalışmamızın öne çıkan kısımlarına değinip ele aldığımız konulardan çalışmada ulaşılan sonuç belirtilip genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a field research on beliefs, practices, religious institutions, customs and traditions, related to Alevism under the title of 'The Religious Beliefs and the Practises of the Alevis' (The example of Kocaeli Ballar Village). This study, which we have done, consists of the information obtunied as a result of the comilation and examinations made in the field. Our work consist of an introduction and three parts. In the introduction part, the aim and target of our study are stated. In the first part, general information about the research area is given. In the second part, the basic belief strctures and worship of Ballar Village Alevistried to be determined. In the third part, the religious institutions and customs of Ballar Village Alevis were tried to be determined. In the conclusion part, a general evaluation was made by stating the results reached in the study, which is of the issues that we discussed and touched on the prominent parts of the issues that we discussed and touched on the prominent parts of our study.