Sosyal Etki Değerlendirmesi'nin yokluğunda bir kentsel dönüşüm uygulamasının kırılganlıklarını okumak
Questioning the vulnerabilities of an urban transformation practice in the absence of Social Impact Assessment
- Tez No: 747757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DORUK ÖZÜGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kentsel dönüşümün tarihsel sürecine bakıldığında önceleri fiziksel çevre üzerinden tanımlanan kentsel dönüşüm kavramının zamanla sosyal etkileri de kapsar bir niteliğe ulaştığı görülmektedir. Ancak özellikle ulusal kentsel dönüşüm pratiğimizde sosyal konuların nasıl değerlendirileceğine ilişkin eksiklikler bulunmaktadır. Bununla beraber uluslararası gündemde kentsel dönüşümün sosyal boyutuna yönelik bir araç olarak Sosyal Etki Değerlendirmesi'nin yetkinliği giderek artmaktadır. Sosyal Etki Değerlendirmesi uluslararası literatürde önceleri yatırım projelerinin başarıya ulaşması amacıyla gerçekleştirilirken, günümüzde kentsel dönüşüm projelerinin performansını artırmak üzere uygulanmaktadır. Bu tezde iki temel hipotez ve ilişkili araştırma soruları doğrultusunda, kentsel dönüşüm ile Sosyal Etki Değerlendirmesi arasındaki bağı hem teorik hem de pratik olarak güçlendirmek ve ulusal kentsel dönüşüm pratiğimizde uygulanabilecek bir altlık elde etmek amaçlanmıştır. Kentsel dönüşümün sosyal boyutunun ve Sosyal Etki Değerlendirmesi'nin yapısal özellikleri analiz edilmiştir. Ulusal kentsel dönüşüm pratiğimizdeki başlıca olumsuz sosyal etkiler ekseninde Sosyal Etki Değerlendirmesi'ne ilişkin farklı ülke pratikleri, uluslararası rehberler ve akademik çalışmalar referans alınarak bir SED altlığı üretilmiştir. Mevcut kentsel dönüşüm ve katılımcı planlama anlayışımıza yönelik özellikleri barındıran ve SED'nin yokluğunda gerçekleşen bir uzlaşma sürecinin başarısızlıklarını ortaya koyan bir örnek ile vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Sosyal Etki Değerlendirmesi'nin ulusal kentsel dönüşüm pratiğimizde yaygın etkiye sahip sorun başlıklarına yönelik çözüm önerilerini ve yöntem tariflerini barındığı görülmüştür. Sosyal Etki Değerlendirmesi başarılı bir kentsel dönüşüm için fırsatlar sunmakta; güçlü mekânsal ve sosyal yapıya ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the historical process of urban transformation, it is seen that the concept of urban transformation, which was previously defined through the physical environment, has reached a quality that includes social effects over time. However, there are deficiencies in how to evaluate social issues, especially in our national urban transformation practice. However, the competence of Social Impact Assessment as a tool for the social dimension of urban transformation is increasing on the international agenda. While Social Impact Assessment was carried out in the international literature for the purpose of success of investment projects, today it is applied to increase the performance of urban transformation projects. In this thesis, in line with two basic hypotheses and related research questions, it is aimed to strengthen the connection between urban transformation and Social Impact Assessment both theoretically and practically and to obtain a base that can be applied in our national urban transformation practice. The structural features of the social dimension of urban transformation and Social Impact Assessment were analyzed. Based on the main negative social impacts in our national urban regeneration practice, a SIA base has been produced with reference to different country practices, international guides and academic studies on Social Impact Assessment. A case study has been carried out with an example that includes the features of our current understanding of urban transformation and participatory planning and reveals the failures of a reconciliation process that took place in the absence of SIA. It has been observed that Social Impact Assessment includes solution suggestions and method descriptions for the problem titles that have a widespread effect in our national urban transformation practice. Social Impact Assessment provides opportunities for successful urban regeneration; It sheds light on the strong spatial and social structure.