Ratlarda, aralıklı açlık diyet modellerinin standart beslenme tarzına göre vücut bileşenleri ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of intermittent fasting diet models on body components and blood parameters according to standard diet in rats
  1. Tez No: 747848
  2. Yazar: SAFİYE ARZIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Beslenme yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Bununla birlikte günümüzde yaygınlığı artan birçok hastalığın da önemli nedenlerindendir. Bu çalışmada özellikle obezite ve neden olduğu kronik hastalıklarla mücadele yanında yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülen aralıklı orucun, zaman kısıtlı beslenme modellerinin, istenildiği zaman ve miktarda besin tüketilen beslenme modeli ile kıyaslanarak. bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 48 adet Wistar ırkı, 8-12 haftalık, erkek (250-300 g) sıçanlardan sürekli yeme ulaşabilen kontrol grubu (1. grup), günde tek öğün beslenen 2. Grup, 18 saat açlık sonrası 6 saatte iki öğün beslenen 3. grup ve 14 saat açlıktan sonra 10 saat tokluk periyodunda 2 öğün beslenen 4. grup olmak üzere her birinde 12 adet sıçan olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Tüm sıçanlar, standart sıçan yemi ile beslendi. Deneme sonunda grup 1 (kontrol)'e göre grup 3'te (18 saat aç olan) serum total kolesterol düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı azalma gözlendi (P0,05). Serum glikoz düzeyleri (P0,05).
Özet (Çeviri)
Nutrition is an integral part of life. However, it is one of the important causes of many diseases whose prevalence is increasing today. In this study, the effects of intermittent fasting, which is thought to have positive effects on quality of life, as well as on the fight against obesity and chronic diseases, was compared between time-restricted nutrition model and model fed ad-libitum. And in this study, it was aimed to investigate effect of intermittent fasting on some blood parameters. In the study, 48 Wistar breed, 8-12 weeks old, male (250-300 g) rats were segregated into control group (1st group), 2nd group fed one meal a day, 3rd group fed two meals in 6 hours after 18 hours of fasting. Four groups were formed with 12 rats each, and the 4th group fed 2 meals in a 10-hour fasting period after 14 hours of fasting. All rats were fed with standard rat diet. A statistically significant decrease was observed in serum total cholesterol level in group 3 (18 hours fasting group) compared to group 1 (control) (P0.05). When the hemogram values were examined, a statistically significant decrease was found in the levels of RBC, HGB, and HCT in the experimental groups treated with IF compared to the control group (group 1). However, there was no statistically significant difference between the groups in other parameters of the hemogram. In the present study, feed consumption was lower in all intermittent fasting groups than in the control. When evaluated in terms of body weight, it was determined that all groups in which we applied intermittent fasting gained less weight. As a result, we think that time-restricted fasting has some positive effects in terms of healthy metabolic levels, there is no change in negative levels, however, it is necessary to conduct research involving food compositions at different rates and longer time periods.