Encapsulation of vitamin B12 with pH-sensitive biopolymers and investigation of its release through the gastrointestinal tract
B12 vitaminin pH'a duyarlı biyopolimerlerle kapsüllenmesi ve gastrointestinal kanal boyunca salımının incelenmesi
- Tez No: 748026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR, PROF. DR. OLCAY KAPLAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada doğal bir polimer olan kitosan kullanılarak biyofilm üretildi ve bu biyofilme B12 vitamini yüklenerek gastrointestinal sistemde salım potansiyeli incelendi. Sentezlenen biyofilmin karakterizasyon analizleri FT-IR, TGA-DTA, XRD, SEM-EDS yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca filme vitamin B12 eklendikten sonra da yapılan analizler ile yüklemeden önceki filmin analiz sonuçları karşılaştırıldı. Salım potansiyeli incelenirken salıma etki eden faktörlerden pH, başlangıç konsantrasyonu, salım süresi ve çözelti hacmi gibi parametreler RSM kullanılarak optimize edildi. RSM'de ayrıca bu parametrelerin etkileşimli etkileri de incelendi. Sentezlenen ve karakterize edilen söz konusu biyopolimere, B12 vitaminin yüklenmesi ve salım potansiyeli çözelti pH'ı, B12 vitamini başlangıç konsantrasyonu, salım süresi ve çözelti hacminin bir fonksiyonu olarak incelendi. B12 vitamininin biyofilmden salım koşulları pH 4.2, B12 vitamini başlangıç konsantrasyonu 54.0 mg L-1, salım süresi 117 dk ve çözelti hacmi 2.1 mL olarak belirlendi. Sentezlenen biyofilmin maksimum B12 vitamini salım miktarı % 100 olarak hesaplandı. Deneysel parametrelerin optimizasyonu MKT yaklaşımı ile gerçekleştirildi ve önerilen kuadratik modelden B12 vitamini salımı için bir matematiksel model elde edilerek önerildi. Varyans analizi sonuçları sentezlenen biyofilmin B12 vitamini salımında kullanılmasındaki belirleme katsayılarının yüksek olduğunu ve R2 değerinin 0.9704 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a biofilm was produced using chitosan, a natural polymer, and the release potential in the gastrointestinal tract was investigated by loading vitamin B12 on this biofilm. Characterization analyzes of the synthesized biofilm were performed using FT-IR, TGA-DTA, XRD, SEM-EDS methods. In addition, the analysis results of the film before loading were compared with the analyzes made after adding vitamin B12 to the film. While examining the release potential, parameters such as pH, initial concentration, release time and solution volume were optimized using RSM. The interactive effects of these parameters in RSM were also examined. The loading and release potential of vitamin B12 to the synthesized and characterized biopolymer were investigated as a function of solution pH, initial concentration of vitamin B12, release time and solution volume. The release conditions of vitamin B12 from the biofilm were determined as pH 4.2, the initial concentration of vitamin B12 as 54.0 mg L-1, the release time as 117 min, and the solution volume as 2.1 mL. The maximum vitamin B12 release amount of the synthesized biofilm was calculated as 100%. Optimization of the experimental parameters was carried out with the MKT approach and a mathematical model for vitamin B12 release was obtained from the proposed quadratic model. Analysis of variance results showed that the determination coefficients for the use of the synthesized biofilm in vitamin B12 release were high and the R2 value was 0.9704.