Numerical studies on the efficiency of jet grout columns in liquefaction mitigation
Jet-grout kolonlarının sıvılaşma azaltımında etkinliği üzerine sayısal çalışmalar
- Tez No: 748075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RİFAT KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geoteknik mühendisliğinin ana araştırma konularından biri olan sıvılaşma, dinamik yüklerin neden olduğu yapısal hasarların önemli nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, jet grout kolonlarının taşıma ve oturma problemleri ile sıvılaşmaya karşı katkısı, sayısal araştırmalar ile belirlenmeye çalışılmıştır. Kocaeli İli Alstom Grid Enerji Endüstrisi A.Ş. bölgesinde bulunan Trafo Montaj-Demontaj binasının bulunduğu sahada yapılan zemin etüd çalışmalarının sonuçları değerlendirilmiştir. Zemin siltli kumdan oluşmaktadır. Sondajlara ait veriler, araştırma çukurları ve zeminlerin indeks özellikleri temel alınarak, taşıma kapasitesi, oturma ve sıvılaşma potansiyeli farklı yöntemlerle değerlendirilmiştir. Çalışma alanındaki zeminin sıvılaşmaya karşı güvenlik katsayısı kabul edilebilir değerin altındadır. Belirlenen zemin özelliklerine göre taşıma kapasitesi, oturma, sıvılaşma problemleri tespit edilen çalışma alanında, iyileştirme yöntemi olarak seçilen jet grout kolonlarının imalatından sonrası için söz konusu problemlerin ortadan kalkıp kalkmadığı analitik ve nümerik yöntemlerle araştırılmıştır. Bir saha çalışması yoluyla sıvılaşmayı önlemede jet grout kolonlarının etkinliğini araştırmak için MIDAS GTS NX, UBCSAND bünye modeli kullanılarak nümerik analizler gerçekleştirmiştir. Modelin en önemli özelliklerinden biri de zamana bağlı boşluk suyu basıncı da inceleyebilen elasto plastik bir model olmasıdır. Farklı kolon dayanım oranları ve alan oranları dikkate alınarak deprem sırasında sıvılaşan zeminde oluşan kayma gerilmeleri, kayma deformasyonları ve aşırı boşluk suyu basıncı oranları değişimleri incelenmiş, sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak, jet-grout kolonlarının daha rijit olmasına ve daha fazla kayma gerilmesine maruz kalmasına rağmen, sıvılaşabilir zeminde kayma deformasyonlarını ve aşırı boşluk suyu basınçlarını, önemli ölçüde azaltmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction, one of the main research topics of geotechnical engineering, is one of the major causes of structural damage caused by dynamic loads. In this study, the contribution of jet grout columns to bearing capacity, settlement problems and liquefaction was tried to be determined by numerical investigations. The results of the ground studies conducted in the field where the Transformer Assembly-Dismantling Building is located in Kocaeli were evaluated. The local soil consists of silty sand. The bearing capacity, settlement and liquefaction potential were evaluated using different methods based on the data of the drillings, the index properties of the research pits and soils. The liquefaction risk of the ground in the work isn't the acceptable value. In the study area where bearing capacity, settlement and liquefaction problems were determined according to the determined soil properties, it was investigated by analytical and numerical methods whether the problems in question disappeared after the production of the jet grout columns selected as an improvement method. To investigate the effectiveness of jet grout columns in preventing liquefaction through a field study, MIDAS GTS NX performed numerical analyses using the UBCSAND constitutive model. One of the most important features of the model is that it is an elastoplastic model that can examine the pore water pressure depending on time. The shear stresses, shear deformations, and changes in excess pore pressure ratios in the liquefied soil during the earthquake were examined by considering different column strength ratios and area ratios. The results were evaluated and interpreted. As a result, it has been shown that although jet-grout columns are more rigid and subjected to greater shear stress, they do not significantly reduce shear deformations and excess pore water pressures in liquefiable soil.