Türkiye'deki göçmen Suriyeli ve Türk kadınlarda prenatal dönem bağlanma düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of prenatal attachment in Syrian and Turkish pregnant women
  1. Tez No: 748149
  2. Yazar: EZGİ KÜBRA TEKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN BOZTEPE, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU AKDAĞ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Her ebeveynlik beraberinde bir takım sorumlulukları getirmektedir. Doğmuş olan bebeğin; mutlu, huzurlu, başarılı olabilmesi içinebeveynleri ile bebek arasında güvenli bir bağlanmanın kurulmuş olması gerekmektedir. Bu çalışmada; Suriyeli göçmenlerin ve Türk gebe kadınların gebelik döneminde prenatal bağlanma düzeylerini karşılaştırmak, bunları etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır.Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak planlanan çalışma Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 08 Eylül- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında güç analizi ile belirlenen 197 Suriyeli gebe kadın, 200 Türk gebe kadın olmak üzere toplamda 397 gebe ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Sosyodemografik Form ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every parenting comes with some responsibilities. In order for the newborn to be happy, peaceful and successful, a secure attachment must be established between the parents and the newborn. This research aimed to compare the prenatal attachment levels of Syrian Immigrants and Turkish pregnant women during pregnancy and to determine the factors affecting them. The descriptive and comparative study was carried out with a total of 397 pregnant women, 197 Syrian pregnant women and 200 Turkish pregnant women, who were determined by power analysis between 08 September and 31 December 2021 in Ankara Training and Research Hospital. Sociodemographic form and Prenatal Attachment Inventory (PBE) were used as data collection tools. The mean prenatal attachment score of 397 pregnant women who participated in the study was found to be 55.22± 11.66, and it consisted of 197 Syrian and 200 Turkish pregnant women.