İski terfi merkezleri için scada sisteminde raporlama yazılımı oluşturularak verimlilik analizi ve oluşabilecek arızaların belirlenmesi
Efficiency analysis by creating reporting software in scada system for iski pumping stations and determination of faults
- Tez No: 748163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Su dağıtım şebekelerinde kullanılan SCADA sistemleri ile su iletiminin kesintisiz ve verimli bir şekilde sağlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda sistemde kullanılan pompaların seçimi ve debimetre ölçümleri önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında yazılım ile geliştirilen raporlama sistemi sayesinde terfi merkezlerinde bulunan su pompalarının verimliliğinin analiz edilmesi hedeflenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ilgili terfi merkezinde bulunan diğer ekipmanlar hakkında da teknik bilgilerin elde edilmesi sağlanmıştır. Yazılım tarafından oluşturulan raporlar günlük veya aylık olarak alınabilmektedir. Bununla birlikte debimetresi olmayan tesisler için de yazılım ile sanal debimetreler oluşturulmuştur. Sanal debimetreler ile anlık olarak pompa bazında verimlilik analizinin yapılması da sağlanmıştır. Bu sayede verimliliği arttırmak için yazılım ile operatör uyarılabilmektedir. Sanal debimetrelerin bu tür durumlar için hızlı ve ucuz çözüm olduğu görülmüştür. Su pompalarının arızaya girmeden önce akım ve sıcaklık temelli analizi yapılmıştır. Bu analiz sayesinde SCADA sistemi, operatörlere pompaların arıza yapmadan önce oluşabilecek sorunlar hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
With SCADA systems used in water distribution networks, it is aimed to ensure uninterrupted and efficient water transmission. To achieve this, the selection of the pumps used in the system and the flow meter measurements are important. Within the scope of this study it was aimed and realized to analyze the efficiency of the water pumps in the pumping stations with the reporting system developed with the software. In addition, it was ensured that technical information about other equipment in the relevant pumping station was obtained. The reports generated by the software can be received daily or monthly. Moreover, virtual flow meters have been created with software for stations that do not have flow meters. It is also ensured to perform instantaneous pump-based efficiency analysis with virtual flow meters. In this way, the operator can be warned with the software for the need to increase productivity. In conclusion, virtual flow meters have been found to be a quick and inexpensive solution for such situations. A current and temperature based analysis was performed before the water pumps failed. Thanks to this analysis, the SCADA system warned the operators of possible problems before the pumps fail.