Aydın'da yetiştirilen Anadolu Mandası popülasyonlarında genetik çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of genetic diversity in Anatolian Buffalo populations grown in Aydın
- Tez No: 748166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KİREMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Aydın ilindeki Anadolu Mandası popülasyonlarının genetik çeşitliliğinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Aydın ilindeki Anadolu mandası popülasyonlarında genetik anlamda yapılan ilk çalışma özelliği taşımaktadır. Çalışmada Aydın ili, Bozdoğan Ziyaretli, Efeler Çiftlikköy ve Söke Serçin bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan Anadolu Mandası popülasyonlarından saliva ve yedek olarak kıl örnekleri toplanmış, laboratuvarda DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. FAO/ISAG tarafından manda için belirlenen primerlerden 6 tanesi (CSSM033, ILSTS033, CSRM060, CSSM045, CSSM057, CSSM057, ILSTS030) ile çalışılmış ve mirosatellit analiz yapılmıştır. Analizler sonucunda toplam 41 allel gözlemlenmiştir. Lokuslardaki allel sayısı 4 (ILSTS033) ile 11 (CSSM045) arasında değişmiştir. Gözlenen ve beklenen heterozigotluk değerinin sırayla (0,560 ile 0,629) ve (0,568 ile 0,651) değerleri arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Çalışmadaki ırkların FIS değerleri 0,0654 ile 0,0983 arasında bulunmuştur. Üç farklı manda popülasyonunda görülen FST değerleri 0,0123 ile 0,0321 arasında bulunmuştur. Nei Standart Genetik Uzaklık Metoduna göre ırklar içerisinde en yüksek genetik uzaklık değerinin Söke-Efeler popülasyonlarında (%0,3), en düşük genetik uzaklık değerinin ise Bozdoğan-Söke popülasyonlarında (%0,12) olduğu gözlemlenmiştir. DA Genetik Uzaklık Metoduna göre en yüksek genetik uzaklık değerinin, Söke-Efeler popülasyonunda (%0,42), en düşük genetik uzaklık değerinin ise Söke-Bozdoğan popülasyonunda (%0,16) olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada, mandaların genetik yapısını tespit etmek için mikrosatellit lokuslarının kullanılabileceği kanısına varılmıştır. Elde edilen sonuçlar ülkemizde daha önce yapılan çalışmalarla benzerlik göstermiştir. İleride yapılacak çalışmalar için kaynak olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the genetic diversity of Anatolian Buffalo populations in Aydın province. This study is the first genetic study in Anatolian water buffalo populations in Aydın province. In the study, saliva and spare hair samples were collected from Anatolian Buffalo populations bred in Aydın province, Bozdoğan Ziyaretli, Efeler Çiftlikköy and Söke Serçin regions, and DNA isolation was carried out in the laboratory. Six of the primers (CSSM033, ILSTS033, CSRM060, CSSM045, CSSM057, CSSM057, ILSTS030) for buffalo were studied by FAO/ISAG and mirosatellite analysis was performed. Analyzes revealed a total of 41 alleles. The number of alleles at loci ranged from 4 (ILSTS033) to 11 (CSSM045). It was observed that the observed and expected heterozygosity values varied between (0,560 and 0,629) and (0,568 and 0,651), respectively. The FIS values of the breeds in the study were found to be between 0,0654 and 0,0983. The FST values were between 0,0123 and 0,0321 in three different buffalo population. According to the Nei's Standard Genetic Method, populations Söke-Efeler the populations with the highest genetic distance value (0,3%) within the race. The lowest genetic distance value (0,12%) among the populations was observed in Bozdoğan-Söke populations. According to the DA Genetic Distance Method, the highest genetic distance value was observed in Söke-Efeler population (0,42%) and the lowest genetic distance value was observed in Söke-Bozdoğan population (0,16%). In the study, it was concluded that microsatellite loci can be used to make genetic comparisons of buffaloes. The results obtained are similar to previous studies. It can be a resource for future work.