İdarenin yargı dışı denetim yollarının etkinliği
Efficiency of non-judicial review methods of the administration
- Tez No: 748765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Hukuk devleti ilkesi, idarenin hukuka aykırı hareket etmesini önlemek maksadıyla denetim faaliyetinin varlığını zorunlu görmektedir. İdarenin denetlenmesi mecburiyeti idari işlemlerin hukuka uygunluk karinesinden yararlanmasına engel olmaz. Bu sebeple hukuka uygunluk karinesinden yararlanan ve icrai işlem gerçekleştirme yetkisine sahip olan idarenin gerçekleştireceği eylem ve işlemlerin denetlenmesi hukuken zorunludur. Söz konusu denetimin esası yargılamaya dayansa da günümüzde yargı dışı denetim yolları kendi varlıklarını göstermekte ve önemini artırmaktadır. Ancak yargı dışı denetim yolları kural olarak kararlarında bağlayıcılık taşımasa da yargısal denetime kıyasla cazip imkânlar sunmaktadır. Bu nedenle başta Batı hukuk sistemlerinde ombudsmanlık kurumu ve benzer insan hakları kurumları etkinliklerini pekiştirmektedir. Bu gelişmeler karşısında Türkiye, yargı dışı denetim yolları arasında yer alan idari ve siyasi denetimlerde işlevsel açıdan katkılara sahipken ulusal düzeyde insan hakları kurumlarının oluşturulmasında geç kalmıştır. Özellikle son on yılda ülkemizde yeni insan hakları kurumları kurulmuş olmasına rağmen söz konusu kurumların yapısal ve işlevsel açıdan bazı eksiklikleri bulunmaktadır. Bu çalışma idarenin yargısal ve yargı dışı yollarla denetim farkları kapsamında yargı dışı denetim yollarının (özellikle kurulan yeni insan hakları kurumlarının) yapısal ve işlevsel etkinliklerini konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The principle of the rule of law considers the existence of audit activity necessary in order to prevent the administration from acting against the law. Obligation to audit the administration does not prevent administrative acts from benefiting from the presumption of legality. For this reason, it is legally possible and obligatory to audit the actions and transactions to be carried out by the administration, which benefits from the presumption of compliance with the law and has the authority to take enforcement action. Although the basis of the said control is based on the judiciary, today, non-judicial control methods show their own existence and increase their importance. However, although non-judicial review methods are not binding in their decisions as a rule, they offer attractive opportunities compared to judicial review. For this reason, the ombudsman institution and similar human rights institutions reinforce their activities in Western legal systems. In the face of these developments, while Turkey has functionally contributed to administrative and political audits, which are among the means of extrajudicial control, it has been late in establishing human rights institutions at the national level. Although new human rights institutions have been established in our country, especially in the last ten years, these institutions have some institutional and functional deficiencies. This study focuses on the structural and functional effectiveness of the new human rights institutions, which were established within the scope of the differences in supervision of the administration through judicial and non-judicial means.