Çocuklara aşı enjeksiyonu sırasında uygulanan video izletme yönteminin ağrı düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of watching video method on pain level and physiological parameters during vaccine injection in children: A randomized controlled study
- Tez No: 749092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, 12-24 aylık çocuklara aşı enjeksiyonu sırasında uygulanan video izletme yönteminin ağrı düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisini belirmek amacı ile randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Kaynaşlı Devlet Hastanesi Aile Hekimliği'nde Kasım 2019-Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucunda çalışmaya katılmayı kabul eden ve örnekleme alınma kriterlerini taşıyan toplam 60 çocuk (deney grubu=30, kontrol grubu=30) oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklara aşı enjeksiyonu sırasında video izletme yöntemi uygulanmış, kontrol grubundaki çocuklara ise sadece rutin aşı uygulaması yapılmıştır. Verilerin toplanmasında; literatür incelemesine dayanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen çocuk ve ebeveyne ait tanıtıcı özellikleri içeren“Kişisel Bilgi Formu”, aşı enjeksiyonu öncesi, sırası ve sonrasında çocuğun ağrısının değerlendirilmesinde“FLACC Ağrı Ölçeği”, çocuklarda fizyolojik parametrelerin değerlendirilmesinde“Fizyolojik Ölçüm Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizleri IBM SPSS Statistics 28 paket programı üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled type experimental study to determine the effect of watching video method on pain level and physical parameters, which was applied during vaccine injection in 12-24 month old children. The research was carried out in Kaynaşlı State Hospital Family Medicine between November 2019 and March 2020. The sample of the study consisted of a total of 60 children (experimental group=30, control group=30), who accepted to participate in the study as a result of the power analysis and met the sample selection criterias. During the vaccination process, the children in the experimental group were to apply a whatching video method, while the children in the control group were only routine vaccinated. In the collection of data; the“Personal Information Form”, which was developed by the researcher based on the literature review, containing the descriptive features of the child and the parent, the“FLACC Pain Scale”for the evaluation of the child's pain before, during and after the vaccine injection, and the“Physiological Measurement Form”for the evaluation of the physiological parameters in children were used. The datas obtained in the research were analyzed by transferring them to the IBM SPSS Statistics 28 package program.