GIS-based multi-criteria decision making for ev charging station site selection
Elektrikli araç şarj istasyonu yer seçimi için CBS tabanlı çok kriterli karar verme
- Tez No: 749601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖÇKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Elektrikli araçlar yalnızca petrole bağımlılık bağlamında ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda daha yaşanabilir ve sürdürülebilir kentsel alanlara da destek sağladıkları için günümüzde üzerinde çalışılması gereken bir alandır. Elektrikli araç şarj istasyonlarının konum seçimi elektrikli araçların kullanımını geliştirecek ve artıracak en önemli konulardan birisidir. Bu açıdan, bu çalışmanın amacı Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tekniklerini ve Çoklu Kriter Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerini bir arada kullanarak elektrikli araç şarj istasyonlarının uygun konumlarını bulmaktır. Çalışmada İstanbul iline ait olan Maltepe, Kartal, Ümraniye ve Ataşehir ilçeleri çalışma alanı olarak belirlenir ve bu ilçeler için çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmada öncelikle çalışmada kullanılacak kriterlere karar verilmiştir, seçilmiş olan bu kriterlerin ağırlıklarının hesaplaması için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanılır. Ağırlıklandırılmış kriterler ve ilçelere ait veri katmanları CBS'nin sağladığı yer seçimi analiz araçları yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç analizinde mevcut çalışma bölgesinde batarya istasyonlarının kurulabileceği alanlar uygunluk derecesine göre belirlenmiştir. Sonuçlar, ileriye dönük planlama ve stratejiler için öneri sunmaktadır. Uygunluk analizi ile belirlenen alanların yardımıyla 14 adet alternatif istasyon lokasyonuna karar verilmiştir. Bu istasyon yerleri gelecekte kurulacak yeni batarya istasyonları için bizlere fikir sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) are an area that needs to be studied today, as they not only contribute to the economies of countries in the context of dependence on oil but also support more livable and sustainable urban areas. The location selection of electric vehicle charging stations (EVCSs) is one of the most important issues that will improve and increase the use of electric vehicles. In this respect, the purpose of this study is to find suitable locations of the electric vehicle charging stations by combining Geographic Information System (GIS) techniques and Multiple-Criteria Decision Making (MCDM) methods. Maltepe, Kartal, Umraniye, and Atasehir districts, which belong to the city of Istanbul, are determined as a working area and study is carried out for these districts. In this study, the criteria to be used in the study have been decided first, the Analytical Hierarchy Process (AHP) is used to calculate the weights of these selected criteria. The weighted criteria and the data layers of the districts were analyzed with the help of site selection analysis tools provided by GIS. In the result analysis, the areas where battery stations can be installed in the current working area were determined according to the degree of suitability. The results offer suggestions for forward-looking planning and strategies. With the help of the fields identified by the suitability analysis, 14 alternative station locations have been decided. These station locations provide us with an idea for new battery stations to be installed in the future.