Yasin suresi örneğinde Beydâvî ve İbn Kesîr tefsirinin karşılaştırılması
دراسة مقارنة بين البيضاوي وابن كثير في التفسيرسورة (يس) أنموذجًا
- Tez No: 749866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, Beydavî ve İbn Kesir tefsirleri arasında, Yasin Suresi örneğinde, rivayet ve dirayet tefsir yöntemleri ve diğer ilmî konular açısından bir mukayese yapmayı hedeflemektedir. Böylece rivayet ve dirayet tefsirleri arasında ortaya çıkan ihtilafların küçük bir örneği meydana gelecektir. Çalışma, müfessirler ve tefsirlerini tanıtan bir mukaddime ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, rivayet tefsir yöntemleri arasındaki mukayeseyi; ikinci bölüm, dirayet tefsirleri arasındaki mukayeseyi; üçüncü bölüm de sebeb-i nüzul, fezailu's-suver, ayet sayıları ve diğer bazı Kur'an ilimleri arasındaki mukayeseyi ele almaktadır. Son olarak, müfessirlerden her birinin tefsir metotları açıklanarak, İbn Kesir'in rivayet tefsirleri arasındaki yeri ve Beydavi'nin dirayet tefsirleri arasındaki yeri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The research makes a comparison between the interpretation of al-Baydawi and the interpretation of Ibn Kathir in their approach to interpret by the maxim, and to interpret by opinion, in addition to comparing between them in scientific and technical matters, by extrapolating and analyzing the two interpretations, from Surat (Ya-Seen); with the aim of creating a miniature model of the difference between the school of interpretation by the maxim and the school of interpretation by opinion. The search consists of: An introduction containing the definition and interpretation of the two interpreters. and three chapters: The first chapter: To compare between them in their method of interpretation by the maxim. Chapter Two: To compare between them in their approach to interpret by opinion. Chapter Three: To compare between them in the virtues of the surah, the number of its verses, the reasons for its revelation, and other things that the interpreters mention in the folds of their interpretation. The research will conclude with clarification of the approach of each one of them in the interpretation by the maxim and the interpretation by opinion, and the accuracy of the classification of scientists to the interpretation of Ibn Kathir in the interpretation by the maxim, and the classification of the interpretation of al-Baydawi in the interpretation by opinion, and the way of each of them in the interpretation.