Uluslararası ticarette Türkiye-Almanya ilişkileri ve taşımacılık modu seçimi
Turkey-Germany relations in international trade and selection of transport mode
- Tez No: 749890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ticaret, eski yıllardan günümüze kadar gelen mal ve hizmet değiş tokuşunu ifade etmek için kullanılır. Bu sebeple çeşitli organizasyonlar kurulmuştur. Avrupa'da kurulan en önemli organizasyon Gümrük Birliği'dir. Türkiye ile Almanya bu birliğin önemli birer üyesidir. Coğrafi yakınlığın da etkisiyle, iki devlet uzun yıllardır ekonomik, turistik ve kültürel birçok iş birliği içerisine girmişlerdir. İç ve dış ticaret rakamlarını incelenmiş ve bu ilişki görülmüştür. Günümüzde pek çok ülke için iş birliği yapmak kaçınılmaz bir hale gelmiş, küresel ticaret en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Taşımacılık ile hizmet, mal veya hammaddenin araçlara yüklenerek güvenli, ekonomik, hızlı ve sağlam bir şekilde tüketiciye ulaştırılması hedeflenmiştir. Türkiye ile Almanya arasındaki ticaretin sağlanması için kara, hava, demiryolu ve deniz taşımacılığı gibi farklı taşımacılık modları kullanılmaktadır. En hızlı, güvenli ve ekonomik taşıma sistemi veya bu sistemlerin birbirleri ile entegrasyonu araştırılmıştır. Taşıma modlarının iç ve dış faktörlere göre değişen, birbirlerine karşı avantajları olduğu tespit edilmiştir. Bu faktörler gözetilerek bir seçim veya kombinasyon yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Trade is used to express the exchange of goods and services from the past to the present. For this reason, various organizations were established. The most important organization established in Europe is the Customs Union. Turkey and Germany are important members of this union. With the effect of geographical proximity, the two states have entered into many economic, touristic and cultural cooperation for many years. Domestic and foreign trade figures were examined and this relationship was seen. Today, cooperation has become inevitable for many countries, and global trade has reached its highest level. With transportation, it is aimed to load services, goods or raw materials on vehicles and deliver them to the consumer in a safe, economical, fast and robust manner. Different transportation modes such as land, air, sea and rail transportation are used to provide trade between Turkey and Germany. The fastest, safest and most economical transportation system or the integration of these systems with each other has been researched. It has been determined that transport modes have advantages over each other, varying according to internal and external factors. A selection or combination should be made considering these factors.