Viyana Satım Sözleşmesinin (CISG) yorumlanması ve boşluklarının doldurulması
Interpretation and filling in the gaps of the Vienna Sales Convention (CISG)
- Tez No: 750078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜMRAH TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Milletlerarası Taşınır Mal Satımı Hakkında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi (United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods - CISG) maddi hukuk hükümleri içeren çok taraflı bir uluslararası sözleşmedir. CISG, taşınır malların uluslararası satımı için milletlerarası yeknesak bir hukuk oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında CISG'ın yorumlanması ve boşluklarının doldurulması incelenecektir. Sözleşmenin amacı yeknesaklığın elde edilmesidir. Yeknesaklık için ortak metin yeterli değildir. Bu nedenle CISG yorum ve boşluk doldurma konusunda, CISG madde 7 özel bir düzenleme getirmiştir. Hükme göre CISG'ın yorumlanmasında milletlerarası niteliğinin, uygulanmasında yeknesaklığın ve uluslararası ticarette dürüstlük kuralının göz önünde bulundurulacağı düzenlenmiştir. İkinci fıkradaysa CISG'ın uygulama alanına giren ancak açıkça düzenlenmeyen konuların öncelikle CISG'ın dayandığı genel ilkelere göre doldurulacak boşluklar oluşturduğu ifade edilmiştir. Bu yolla doldurulamayan boşluklarsa milletlerarası özel hukuk kurallarına göre doldurulacaktır. CISG kapsamında yorum ve boşluk doldurma konuları yargı kararları ve öğreti ışığında açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods is an international multilateral convention that contains substantive law provisions on the sale of goods. In this study, the interpretation of the CISG and filling the gaps will be examined. Conventions' aim is to achieve uniformity. For uniformity, the common text is not enough. Therefore, the CISG has introduced a special regulation with Art. 7 on interpretation and filling the gaps. According to this provision, ın the interpretation of this Convention regard is to be had to its international character and to the need to promote uniformity in its application and the observance of good faith in international trade. In the second paragraph, it has been stated that the issues that fall within the scope of the CISG but are not regulated create gaps to be filled in accordance with the Conventions' general principles. Gaps that cannot be filled in this way will be filled in accordance with the rules of private international law. Within the scope of the study, topic tried to be explained in the light of judicial decisions and doctrine.