Covıd-19 pandemisinde alzheımer hastası bireyler ve bakım verenlerin yaşadıkları sorunlar: Alzheimer gündüz bakımevi hizmet yararlanıcıları örneği
Problems lived by individuals with alzheimer disease and caregivers: An example of alzheimer daycare users
- Tez No: 750411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın konusu Covid-19 pandemisinin Alzheimer hastası bireyler ve bakım verenleri nasıl etkilediğini ortaya koymak ve pandemide Alzheimer hastalarıyla bakım verenlerine hizmet sunan gündüz bakımevi hizmetlerini irdelemektir. Çalışma kapsamında İstanbul, Konya ve Mersin'de gündüz bakımevi yararlanıcısı olan 17 bakım verenle görüşme yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular; Alzheimer hastası bireylerin pandemide tıbbi, psikolojik ve davranışsal değişimler yaşadığını ve bakım verenlerin bakım yükü düzeyinin arttığını ortaya koymaktadır. Kısıtlamalardan dolayı Alzheimer hastası bireylerin kapalı ve hareketsiz kalması kas-iskelet sistemlerini zayıflatarak hastalığın tıbbi boyutunun ilerlemesine yol açmıştır. Ayrıca iletişim ve sosyalleşme olanaklarının kısıtlı olması, Alzheimer hastası bireyin ev yaşamına ve bakım verene olan bağımlılık düzeyini arttırmıştır. Evde geçirilen sürenin artması ve gündüz bakımevi gibi dış destek mekanizmalarından yararlanma olanağının olmaması gibi nedenlerle bakım yükü düzeyi artış göstermiş, bakım verenler pandemi öncesi var olan sorunlarla daha şiddetli yüzleşmişlerdir. Pandemi süresince Alzheimer hastası bireylerin daha önce yararlandığı gündüz bakımevi hizmetleri online kanallarla telefon ve dijital ortama taşınmıştır. Telefon, Zoom ve sosyal medya hesaplarından bilgilendirme, danışmanlık hizmetleri ve çeşitli aktiviteler sürdürülmüştür. Bu noktada bakım verenler dijitalleşen hizmetlerden memnun olsa da hizmetlere erişim ve dijital teknolojileri kullanma sorunu yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to reveal how the Covid-19 pandemic affects individuals with Alzheimer's disease and their caregivers, and to examine the day care services that provide services to Alzheimer's patients and their caregivers. Within the scope of the study, 17 caregivers who are the beneficiaries of day care centers in Istanbul, Konya and Mersin were interviewed. Findings from the study; it reveals that individuals with Alzheimer's disease experience medical, psychological and behavioral changes during the pandemic and that the level of caregivers' burden of care has increased. Due to limitations, the closed and inactivity of individuals with Alzheimer's disease weakened their musculoskeletal systems and led to the progression of the medical dimension of the disease. In addition, limited communication and socialization opportunities have increased the level of dependency of the Alzheimer's patient on home life and caregivers. Due to the increase in the time spent at home and the lack of opportunity to benefit from external support mechanisms such as day care centers, the level of caregiver has increased, and caregivers have faced the problems that existed before the pandemic more severely. During the pandemic, day care services, which were previously used by individuals with Alzheimer's disease, were transferred to telephone and digital media via online channels. Information, consultancy services and various activities were carried out via telephone, Zoom and social media accounts. At this point, although caregivers are satisfied with the digitalized services, there were problems in accessing services and using digital technologies.