High fan-in differential capacitive-threshold-logic implementation with an offset-compensated comparator
Ofset kompanzasyonlu karşılaştırıcı ile yüksek fan girişli diferansiyel kapasitif eşik mantık kapısı
  1. Tez No: 750849
  2. Yazar: ABDULLAH ŞAHRURİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Düşük bir gecikmeye ve çok sayıda girişe sahip bir mantık kapısı önerilmiştir. Kapı, karşılaştırıcıdaki iki invertörün kapasitif bir çapraz kuplajının uygulanmasıyla bir geri besleme döngüsünün uygulanmasına gerek kalmadan giriş referanslı ofseti telafi edebilen bir karşılaştırıcı kullanır. Kapı, minimum boyutlu MOSFET kapasitörlerini ayarlayarak çarpımın toplamı ve eşikleme işlemlerini gerçekleştirir. Bu, eşik ve giriş voltajlarını dijital mantık seviyeleriyle ayarlayarak elde edilir. Kapının çalışması dinamiktir ve girişlerin ve eşik ayarının sıfırlama aşamasında yapıldığı, sonucun ise değerlendirme aşamasında karşılaştırıcı tarafından sağlandığı iki aşamadan oluşur. İkinci bir saat tarafından çalıştırılan iki anahtarın daha uygulanmasıyla yayılma gecikmesini azaltmak için ikinci bir topoloji önerilmiştir. Bu tez, altı farklı girişe 15, 31, 63, 127, 255 ve 511'i analiz ederek yüksek giriş eşiği mantık kapısı uygulama yeteneğinin analizini, özelliklerini ve sınırlamalarını sunar. Tasarım, 65 nm CMOS ile 3σ teknoloji uyumsuzluk dağılımı ile tüm teknoloji köşelerinde doğrulanır.
Özet (Çeviri)
A high fan-in threshold logic gate with a relatively low propagation delay is proposed. The gate utilizes a comparator capable of compensating the input referred offset without the need to implement a feedback loop by implementing a capacitive cross-coupling of the two inverters in the comparator. The gate performs sum-of-product and thresholding operations by individually setting the minimum sized MOSFET capacitors. This is achieved by setting the threshold and input voltages with digital logic levels. The operation of the gate is dynamic and comprises two phases, in which the inputs and threshold setting are done during the reset phase while the comparator provides the resultant at the evaluation phase. A second topology is proposed to reduce the propagation delay by implementing two more switches driven by a second clock. The thesis presents the analysis, properties, and limitations of implementing a high fan-in threshold logic gate by analyzing six gates of fan-in 15, 31, 63, 127, 255, and 511. Post-layout analysis and results of the 511 fan-in are provided. The design is then verified with CMOS 65 nm technology under all process corners with a distribution of process and mismatch of 3σ.