Kırşehir'de yetiştirilen esmer sığırlarda bazı verim özelliklerine ait fenotipik parametre tahminleri
Phenotypic parameter estimations of brown swiss dairy cattles breeding in Kırşehir provence
- Tez No: 751036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Çalışmada, Kırşehir ilinde yetiştirilen 4050 baş Esmer ırka ait verim kayıtları değerlendirilmiştir. Süt verim özelliklerinden 305 gün süt verimi (305 GSV), laktasyon süresi (LS) ve kuruda kalma süresi (KKS) ve döl verim özelliklerinden ise buzağılama aralığı (BA) üzerinde durulmuştur. İlgili özellikler üzerine doğum yılı, laktasyon sırası, buzağılama mevsimi, işletme büyüklüğü ve buzağılama yaşının etkileri araştırılmıştır. 305 GSV, LS, KKS ve BA ilişkin tanımlayıcı istatistikler sırasıyla 4607,1±26,1, 362,24±1,63, 63,242±0,361 ve 396,11±1,51 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, hesaplanan fenotipik parametreler ıslah çalışmalarında seleksiyon kriteri olarak kullanılabileceği ve seleksiyondaki başarıyı arttırabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu değerin hesaplanması bölgede artık Esmer ırkı sığırlardan ziyade diğer süt sığırı ırklarının yetiştirilmeye başlandığı ve eğilimin bu yönde olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, lactation records of 4050 Brown Swiss Dairy Cattles raised in Kırşehir province were evaluated. 305 days milk yield (305 DMY), lactation period (LP) and dry period (DP) from milk yield characteristics and calving interval (CI) from reproductive yield characteristics were emphasized. The effects of birth year, lactation order, calving season, farm size and calving age, which are thought to affect these characteristics, were investigated. Descriptive statistics of 305 DMY, LP, DP and CI were found to be 4607.1±26.1, 362.24±1.63, 63.242±0.361 and 396.11±1.51, respectively. As a result, it is thought that the calculated phenotypic parameters can be used as selection criteria in breeding studies and increase the success in selection. In addition, the calculation of this value shows that other dairy cattle breeds have started to be raised in the region rather than Brown Swiss cattle, and the trend may be in this direction.