Castor çinko parmak (CSZ1) ve klotho (KL) gen polimorfizimleri ile hipertansiyon hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between castor zinc finger (CSZ1) and KLOTHO (KL) gene polymophisms and hypertension disease
- Tez No: 751104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA MERVE ÇİÇEKLİYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Sistem Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kontrol edilemeyen kan basıncı yüksekliğine hipertansiyon denir. Hipertansiyon tedavi edilmediği taktirde kalp yetmezliği, sol ventrikül hipertrofisi, hemorajik inme, periferik arter hastalığı, aort diseksiyonu, kalp kapak hastalıkları gibi birçok ek hastalığa sebep olabilir. Hipertansiyon hastalığının sebebi net olarak açıklanamamıştır. Hipertansiyon hastalığının sıklığı tüm dünyada giderek artmaktadır. Hastalığın nedeni araştırıldığında esansiyel hipertansiyon; çevresel etmenler (tuz tüketimi, stresli yapı, sigara, alkol, sedanter yaşam, obezite ve NSAİ kullanımı vb.), renin anjiyotensin aldosteron sistemindeki (RAAS) bozulmalar, düşük doğum ağırlığı ve genetik yatkınlardan ya da bu etmenlerin kombinasyonlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Tez çalışmamızda karmaşık bir hastalık olan hipertansiyonun, genetik alt yapısı aydınlatmaya çalışılmıştır. Çalışmaya hipertansiyon tanısı konulmuş 226 gönüllü dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise hipertansiyon hastalığı bulunmayan 126 gönüllü dahil edilmiştir. Çalışma gruplarından alınan 2 ml venöz kandan DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Real-Time PCR cihazında TaqMan Prob metoduyla wild-type (yabanıl), heterozigot ve mutant genotipler belirlenmiştir. Tez çalışmamız kapsamında CASZ1 (Rs12046278, Rs880315) ve KLOTHO (Rs9536314, Rs9527025) genleri ile hipertansiyon riski arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Hipertansiyon hastalarında CASZ1 Rs1204678 ve KL Rs956314 için heterozigot üstünlüğü durumu gözükmektedir. Yani, heterozigot genotipe sahip olan bireyler, yabanıl tipteki genotiplere göre daha az hipertansiyon riskine sahiptir. Türk popülasyonunda, CASZ1 Rs12046278 ve KL Rs9527025 için hipertansiyon ile ilişkili bir risk bulunmamıştır. Literatürde KL rs9527025 polimorfizmi Alzheimer, Cogniftif hastalıklar, psikolojik stres ile ilişkilendirilmiş fakat hipertansiyon ilişkisi hiç çalışılmamıştır. Bu yönüyle Yüksek Lisans tez araştırmamız KL rs9527025 polimorfizminin hipertansiyon ile ilişkisini inceleyen ilk deneysel çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is defined as uncontrollable high blood pressure, which, if not treated, can cause many additional diseases, such as heart failure, left ventricular hypertrophy, hemorrhagic stroke, peripheral artery disease, aortic dissection, and heart valve diseases.The prevalence of hypertension is increasing all over the world. The cause of hypertension has not been clearly explained. Furthermore, several risk factors for hypertension include high salt intake, stress, smoking, alcohol, sedentary life, obesity and NSAID use as environmental factors, renin-angiotensin-aldosterone system dysregulation, low birth weight as physiological factors, and genetic predispositions or combinations of these factors. In our thesis research, the genetic background of hypertension, a complicated disease, was studied in the frame of two genes. A total of 352 volunteers were included in the study. DNA isolation was performed from 2 ml of venous blood. In Real-Time PCR, wild-type, and mutant alleles, together with genotype distributions determined by the TaqMan Probe method. Within the scope of our thesis the relationship investigated between the CASZ1 (Rs12046278, Rs880315) and KLOTHO (Rs9536314, Rs9527025) genes and the risk of hypertension. The heterozygous predominance of CASZ1 Rs1204678 and KL Rs956314 appears in patients with hypertension, and individuals with the heterozygous genotype have a lower risk of hypertension than the wild-type genotypes. No hypertension-related risk was found in the Turkish population for CASZ1 Rs12046278 and KL Rs9527025. In the literature, KL rs9527025 polymorphism has been associated with Alzheimer's, cognitive diseases, and psychological stress, but the relationship with hypertension has never been studied. In this respect, our study is the first experimental study examining the relationship between KL rs9527025 polymorphism and hypertension.