Covıd-19'un Gana'da yaşayan bekar anneler üzerinedeki etkisi: Kumasi kenti örneği
The impact of Covid-19 on single mothers living in ghana: The case of Kumasi
  1. Tez No: 751302
  2. Yazar: AMA FRİMPOMAA OWARE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gana başta olmak üzere Sahra Altı Afrika bölgelerinde; bekar annelik kavramı genellikle anneleri çok yönlü sosyal ve ekonomik kırılganlık riskine sokmaktadır. Bekar annelerin önceden var olan yaşam zorluklarıgöz önüne alındığında Koronavirüs (COVID-19) Pandemisi ve gelişen önleyici tedbirleri bekar annelerin haneleri üzerindeki stres seviyelerini ve yükünü önemli ölçüde artırmıştır. Bununla birlikte kaliteli ve güvenilir verilerin olmaması çok az ana akım medya kapsamı ve katı Koronavirüs Hastalığı protokolleri kapsamında bekar annelerin ailelerinin refahını korumayı amaçlayan sınırlı kamu politikaları ve sosyal müdahale programları konusunda derin bir endişe bulunmaktadır. Bu arka planın ardından araştırma, COVID-19 Pandemisinin sosyo-ekonomik koşulları nasıl etkilediğine dair bilgi kapsamını genişletmektedir; ikinci olarak, Gana, Kumasi'de yaşayan seçilmiş bekar annelerin pandemi döneminde yaşadıkları ve uyguladıkları pandemiyle başa çıkma stratejilerinin tespiti bu araştırmanın konusunu oluşturumaktadır. Araştırmada nitel araştırma tekniği kulanılmıştır. Gana'nın en kalabalık ikinci şehri olan Kumasi Metropol Bölgesi'nde yaşayan 20 bekar anne ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeciler kartopu örnekleme tekniği ile tespit edilmiştir. Tematik yaklaşımı (yorumlayıcı analiz) kullanılmıştır.Çalışma pandeminin Gana'daki bekar annelerin sosyo-ekonomik faktörleri üzerindeki etkisini yansıtan görüşmelerden ortak temaları analiz etmiştir. Araştırmanın elde ettiği bulara göre ekonomik düzeyde: Daha yüksek iş kayıpları, günlük tasarrufları sürdürmek ve temel ihtiyaçları karşılamak için yetersiz gelir ve çalışma koşullarındaki karantina sonrası değişiklikler, Kumasi'de yaşayan bekar anneler arasında yaşanan büyük etkiler olarak tanımlanmıştır. Ancak sosyal düzeyde: Artan korku ve risk algısı, sosyal ve davranışsal değişiklikler, cinsiyete dayalı şiddet ve ek ebeveyn sorumlulukları, devam eden COVID-19 Pandemisinin yol açtığı birincil olumsuz etkiler olarak ortaya çıkmıştır. Son olarak, tüm katılımcılar, aile harcama giderlerini azaltırken, gayri resmi kredi birliği (Susu) aracılığıyla sosyal destek ve tasarruf aramanın Gana'daki COVID-19 salgını sırasında kullanılan mekanizmalarla başa çıkma yöntemleri olduğunu belirtmiştir. Özetle denilebilir ki, Gana'daki COVID-19 Pandemik salgınıbekar annelerin çoğunluğunda önceden var olan sosyal ve ekonomik sorunları yoğunlaştırmıştır. Bulgular, aile dostu sosyal ve ekonomik politikalar sağlamanın, Gana'nın Kumasi kentinde yaşayan bekar annelerin ihtiyaçlarını etkili bir şekilde ele almak için kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the Sub-Saharan Africa region; especially Ghana, the concept of single motherhood often puts mothers at risk of multifaceted social and economic vulnerabilities. Given the pre-exisiting life challenges of single mothers, the Coronavirus (COVID-19) Pandemic and its evolving preventive measures have significantly increased the stress levels and burdens on single mothers' households. However, there is a deep concern for the decline in quality and reliable data, little mainstream media coverage, limited public policies and social intervention programs targeted at safeguarding the welfare of single mothers' families under the strict Coronavirus Disease protocols. In the wake of this background, the research focus on expanding the scope of knowledge on how the COVID-19 Pandemic has impacted socio-economic conditions; secondly, it examines the coping strategies employed by selected single mothers living in Kumasi, Ghana during the pandemic. The qualitative research technique was used throughout the research. Semi-structured in-depth interviews were conducted with 20 single mothers living in Kumasi Metropolitan Area: the second most populated city in Ghana. The interviewees were identified by the snowball sampling technique. The thematic approach (interpretive analysis) was applied in analyzing the data. Thus, the study examined common themes from interviews reflecting the impact of the pandemic on the socio-economic factors of single mothers in Ghana. Based on the study results, at the economic level: Higher job Losses, Insufficient income to sustain daily savings and meet basic needs, and post-lockdown changes in working conditions were identified as over-riding impacts experienced among single mothers living in Kumasi. But at the social level: Increased fear and risk perception, social and behavioral changes, gender-based violence, and additional parental responsibilities emerged as predominant adverse effects of the ongoing COVID-19 Pandemic. Finally, all respondents of the study indicated that seeking social support and saving through an informal credit union (Susu) while reducing family spending expenses were coping strategies and mechanisms used during the COVID-19 outbreak in Ghana. In summary, the COVID-19 Pandemic epidemic in Ghana admittedly has intensified pre-existing social and economic problems among most single mothers. Therefore, the findings suggest that providing family-friendly social and economic policies is critical to effectively addressing the needs of single mothers living in Ghana, especially Kumasi.