Çoklu beyin metastazlarının radyoterapisinde tek ve çok izomerkezli tedavi planlama tekniklerinin karşılaştırması
Comparison of single and multi-isocenter treatment planning techniques in radiotherapy of multiple brain metastases
- Tez No: 751434
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında amaç; çoklu beyin metastazlarında farklı planlama teknikleri ile elde edilen doz dağılımlarının karşılaştırılmasıdır. Çok ve tek izomerkezli planlamalarda farklı ark sayıları, eş düzlemli veya düzlemsiz olarak kullanılmıştır. Çalışmada tüm veri üzerinden ve alt gruplar üzerinden iki tip karşılaştırma yapılmıştır. Alt gruplar toplam lezyon hacimlerine göre ortanca bir değer bulunarak lezyonların birbirlerine olan mesafelerine göre büyük veya küçük hacimli lezyonlar olarak ayrılmıştır. Benzer şekilde yakın veya uzak mesafeli lezyonlar olarak diğer alt grupta belirlenmiştir. Planları tüm very ve alt gruplar üzerinden karşılaştırmak için; PTV'nin maksimum, ortalama dozu, V10, V20 cc hacimleri PTV'den çıkarılmış sağlıklı beyin dokusu için V10 ve V12 Gy kullanılmıştır. Tüm veri üzerinden tek izomerkez ve çok izomerkez tekniklerinin aldığı maksimum doz karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmıştır (p=0,002). Alt grup hacim analizinde büyük hacimli lezyonlar için genel analizle benzer şekilde anlamlı fark varken (p=0,002), küçük hacimli lezyonlar da anlamlı fark çıkmamıştır (p=0,375). PTV'den çıkarılmış sağlıklı beyin dokusu için baktığımız V10-V12 Gy hacminde genel analizde istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmıştır. Alt grup mesafe analizinde yakın mesafeli lezyonlarda V10-V12 Gy hacimleri için tek izomerkez ve çok izomerkez karşılaştırıldığında genel analiz aksine anlamlı fark yokken, uzak mesafeli lezyonlarda V10-V12 Gy için tek izomerkez ve çok izomerkez teknikleri arasında istatistiksel fark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is comparing the dose distributions obtained with different planning techniques in multiple brain metastases.Different arc numbers are used with coplanar or non-coplanar in single and multi-isocenter plans.A scheme of 2000 cGy in a single fraction was used in the plans. In comparisons, maximum, mean dose of PTV parameters were examined in terms of target.In the evaluation of off-target parameters, the volumes of V10 and V12 for the healthy brain were excluded from the PTV volume. In addition to the general comparison, cases were divided into two subgroups according to the mean volumetric size of the lesions and the mean distance of the lesions to the geometric center. By taking the average of the volumes of the lesions, the subgroups have been accepted as small volume for less than 0.94 cc and large volume for above. Similarly, according to their mean distance from the geometric center, cases below 4.3 cm close and above were grouped as distant. A statistically significant difference was found when the maximum dose of single isocenter and multi-isocenter techniques was compared over all data (p=0.02). At the subgroup volume analysis, there was a significant difference similar to the general analysiis In large-volume lesions, while there was no significant difference when we compared the maximum dose in small-volume lesions (p=0.375). Multi isocenter plans have been found to give superior results. In significance test for healthy brain tissue V10Gy and V12Gy extracted from PTV, a statistical difference has been obtained in the overall analaysis when single isocenter and multi-isocenter treatment techniques were compared. It was determined that the single isocenter technique showed superiority. In subgroup distance analysis,when the same data are compared in single isocenter and multiisocenter techniques, there isn't significant difference in contrast to the generak analysis for close distances but there is a statistically significant difference between single isocenter and multi isocenter techniques in far distance lesions.