Lomber dar kanal cerrahisinde unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon yapılan olgularda erken dönem sagittal balans parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation to early term sagittal balance paramethers in patients with degenerative lomber stenosis surgery that bilateral decompression via unilateral approach
  1. Tez No: 751521
  2. Yazar: BİLAL YEKELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: İleri yaş grubunda farklı derecelerde gördüğümüz lomber spondiloz bazen yaşlanmanın doğal süreci olarak asemptomatik ya da hafif semptomatik seyrederken bazılarında ise daha şiddetli seyrederek bir geriartrik hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Lomber spinal stenoz (LSS) olarak adlandırdığımız bu hastalık şiddetli ağrı ve fonksiyonel kısıtlılığa neden olduğunda ise cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken aşamaya ulaşmış olmaktadır. LSS'nin cerrahi tedavisinin temeli dekompresyondur. Dekompresyon için geniş laminektomi ve bilateral foraminatomi, laminoplasti, unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon (mikrodekompresyon) gibi farklı cerrahi teknikler kullanılmaktadır. Minimal invaziv tekniklerin laminektomiye olan üstünlüklerini gösteren çalışmaların varlığına rağmen bu yöntemler halen standart tedavi haline gelememişlerdir. Global sagittal dengenin önemi son zamanlarda vurgulansa da lomber kanal dekompresyonundan sonra sagittal dizilimdeki değişiklikler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı lomber spinal stenozun cerrahi tedavisinde uygulanan etkili ve emniyetli bir yöntem olan unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon (mikrodekompresyon) tekniğinin postop erken dönemde omurga biyomekaniğine etkisi, sagittal balans parametrelerindeki değişimini gözlemlemektir. Gereç ve yöntemler: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde Mart 2020 – Mart 2022 yılları arasında Unilateral yaklaşımla bilateral lomber dekompresyon uygulanan 41 hasta opere olduğu tarihten itibaren 1 yıllık süreçte prospektif olarak takip edilmiş, bu hastalara tüm vücut grafileri çekilerek sagittal balans parametreleri ölçülmüştür. Ölçümler Surgimap (© Nemaris Inc.) ile analiz edilmiş ve kaydedilmiştir. Hastalar preoperatif ölçümlerdeki Sagittal Vertikal Aksis (SVA) değerlerine göre 3 gruba (
Özet (Çeviri)
Aim: In elder age group, lumbar spondylosis may be seen as a process of aging with slight symptoms or no symptoms. But, in some individuals, it may be a serious geriatric problem with heavy symptoms. When this disease, known as lumbar spinal stenosis (LSS) causes severe pain and disability surgical treatment may be necessary. Surgical treatment of LSS is based on decompression. Surgical techniques include wide laminectomy and minimally invasive techniques such as bilateral foraminatomy, laminoplasty and bilateral decompression by unilateral laminotomy. Although there are investigations showing superiority of minimally invasive techniques to laminectomy, minimally invasive techniques are not a standard surgical treatment yet. Although the importance of global sagittal balance is underscored recently, little is known about the changes in sagittal alignment after lumbar canal decompression. The aim of this study is to evaluate if bilateral decompression by unilateral laminotomy for surgical treatment of lumbar spinal stenosis is effective and safe or not, and evaluate to affect to early term spine biomechanics and sagittal balance paramethers. Matherial and Methods: 41 patients who underwent bilateral lumbar decompression with the unilateral approach between March 2020 and March 2022 at the Neurosurgery Clinic of Erciyes University Faculty of Medicine were followed up prospectively for a period of 1 year from the date of surgery and sagittal balance parameters were measured by taking whole body radiographs of these patients. Measurements were analyzed and recorded with Surgimap. Patients were divided into 3 groups (