Kanatçık yapı destekli faz değiştiren madde ile fotovoltaik panel pasif soğutması
Photovoltaic panel passive cooling with fin structure supported phase change material
  1. Tez No: 751808
  2. Yazar: AYDIN EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SELİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fosil yakıtların tükenmekte olması ve çevreye verdiği tahribat nedeniyle enerji ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız fotovoltaik sistemlerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Çevreye zarar vermeyen PV sistemlerin dezavantajı ise panel verimlerinin istenilen seviyelerde olmamasıdır. Günümüzde PV sistemlerin veriminin arttırılmasına yönelik çalışmalar artarak devam etmektedir. Bu çalışmada, PV panellerin alüminyum kanatçık ve faz değiştiren madde destekli soğutulması deneysel olarak çalışılmıştır. Deneyler, Ekim 2021'de Türkiye'nin Karabük şehrinde yapılmıştır. Özdeş üç adet PV panelden bir tanesi referans panel (PV1) olarak kullanılmış, diğer iki panelin ise arka yüzeyleri parafin ve alüminyum talaşı ile kaplanmış ve biri (PV2) düz yüzeyli alümünyum kanatçık diğeri ise (PV3) çetalı (kabartmalı) yüzeyli kanatçık yapı ile donatılmıştır. Deney sonuçlarına göre PV2 ve PV3 panellerinde sıcaklık referans panele göre sırasıyla %11,8 ve %16,5 daha düşüktür.Elektiriksel güç çıkışında ise PV2 ve PV3 referans panele göre %10.9 ve %17,25 artış göstermiştir. PV2 ve PV3 termedinamiğin birinci ve ikinci yasa verim değerlerine bakıldığında sırasıyla %1,21, %1.95 ve %3,15, %4,52 oranında artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of photovoltaic systems that we use to meet our energy needs is increasing day by day due to the depletion of fossil fuels and the damage that they cause to the environment. The disadvantage of PV systems that do not harm the environment is that the panel efficiency is not at the desired level. Today, studies to increase the efficiency of PV systems are increasingly continuing. In this study, aluminum fin supported by phase change material for cooling of PV panels has been experimentally studied. The experiments were carried out in October 2021 in Karabuk, Turkey. In the expermint three similar PV panels were used, one of thim used as the reference panel (PV1) for comparison, the back surfaces of the other two panels were filled with paraffin and the whole back space was closed with aluminum ,while maintaining contact between the panel and the paraffin, the fins and the paraffin. one panel (PV2) was supplied with a flat aluminum fins and the other panel (PV3) was supplied with a ribbed (embossed) surface fins. According to the test results, the temperature in the PV2 and PV3 panels was lower bu about 11.8% and 16.5% , respectively, compared to the reference panel. The electrical power output had increased by about 10.9% and 17.25% compared to the reference panel. Applying the the first law of thermodynamics, efficiency values of PV2 and PV3 increased by 1.21%, 1.95%. Considering the secound law of thermodynamics, efficiensies for PV2 and PV3 were higher by about 3.15% and 4.52%, respectively.