Fabrication and characterization of graphene oxide coated eggshell membrane
Grafen oksit kaplı yumurta kabuğu membranının imalat ve karakterizasyonu
- Tez No: 752228
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ENES ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sudaki boyanın giderimi insan ve çevre sağlığı açısından oldukça önemlidir. Son yıllarda bu boyaların uzaklaştırılması için çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, basit, düşük maliyetli, verimli ve çevre dostu bir yöntem bulmak zor olabilmektedir. Bu amaçla, yüzyıllardır atık olarak kabul edilen, yapısındaki fonksiyonel gruplar sayesinde iyi yüzey etkileşimine ve yüksek adsorpsiyon yeteneğine sahip yumurta kabuğu zarının, boya reddetme özelliğini araştırmak için basit bir membran üretimi gerçekleştirdik. Bu membran yüzeyini ise yüksek dispersiyon yeteneğine sahip GO nanopartikülleri ile işlevselleştirdik. İlk olarak, Modifiye Hummers' yöntemi ile GO çözeltileri üretilmiştir. Daha sonra, yumurta kabuğu zarları önceki çalışmalardan farklı olarak herhangi bir kimyasal malzeme kullanılmadan, mekanik yolla yumurta kabuğundan ayrılmış ve yumurta kabuğu zarı/grafen oksit membranları hazırlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı, farklı grafen oksit oranlarının saf yumurta kabuğu zarı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Numunelerin karakterizasyonu Filtrasyon Testi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi (FTIR), Temas Açısı ve UV-Vis Spektrofotometre ölçümü kullanılarak yapılmıştır. Morfolojik analiz, farklı oranlarda GO ilavesinin membranın gözenekliliğini ve yüzey pürüzlülüğünü değiştirdiğini göstermiştir. Temas açısı sonuçları, GO nanopartiküllerinin yumurta kabuğu membranına ilavesiyle yapıyı daha hidrofilik hale getirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Removal of dye in water is very important for human and environmental health. Although various studies have been carried out to remove these dyes in recent years, it can be difficult to find a simple, low-cost, efficient and environmentally friendly method. For this purpose, we produced a simple membrane to investigate the dye rejection property of the eggshell membrane, which has good surface interaction and high adsorption ability thanks to the functional groups in its structure, which has been regarded as waste for centuries. We functionalized this membrane surface with GO nanoparticles with high dispersion ability. First, GO solutions were produced by the Modified Hummers' method. Then, eggshell membranes were mechanically separated from the eggshell without using any chemical material, unlike previous studies, and eggshell membrane/graphene oxide membranes were prepared. Another aim of this study is to examine the effect of different graphene oxide ratios on the pure eggshell membrane. Characterization of the samples was done using Filtration Test, Scanning Electron Microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Contact Angle and UV-Vis Spectrophotometer measurement. Morphological analysis showed that the addition of GO at different rates changed the porosity and surface roughness of the membrane. The contact angle results revealed that the addition of GO nanoparticles to the eggshell membrane made the structure more hydrophilic.