The relationship between financing structure and some financial performance indicators
Finansman yapısı ile bazı finansal performans göstergeleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 752230
  2. Yazar: EHAB BAHJAT MAJEED AL-SAQQA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Şirketlerin faaliyetlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için yeterli finansal kaynağa sahip olmak esastır. Firmaların pazarda hayatta kalmaları ve devamlılıkları için kilit faktörlerdir. Mali yapı ve mali performansa etkisi konusu son zamanlarda daha fazla ilgi görmektedir. Finansal yapının optimal karışımı, şirketlerin işletim sistemlerinin en önemli konularından biri haline gelmiştir. Bu çalışma Irak'taki bazı şirketlere uygulanmıştır. Çalışma, Irak şirketlerinden oluşan bir örneklemde finansal yapının finansal performans üzerindeki etkisini test etmiştir. Bu çalışmanın önemi, bu şirketlerdeki finansal yapının etkinliği hakkında kanıt sağlamaktır. Çalışma hipotezi, Irak şirketlerinin finansal yapısının finansal performansları üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğudur. Çalışmada, Irak Sanayi ve Maden Bakanlığı'ndan alınan 2003-2020 yılları arasındaki aylık zaman serisi verilerini kullanılmıştır. SSPS programlaması, beş doğrusal regresyon modelini çalıştırmak için kullanılmıştır. Modeller, finansal yapının her bir şirketin ve tüm şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkisini birlikte test etmektedir. Bu modellerin sonuçları, finansal yapının Irak şirketlerinin finansal performansı üzerinde çok sınırlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar çalışma hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Having sufficient financial resources is essential for companies to practice their activities effectively. They are the key factors for companies' survival and continuity in the market. The subject of the financial structure and its effect on financial performance has been paid more attention recently. The optimal mix of financial structure has become one of the most important issues of companies' operating systems. This study is applied to some companies in Iraq. The study tested the effect of financial structure on financial performance in a sample of Iraqi companies. The importance of this study is to provide pieces of evidence about the effectiveness of the financial structure in these companies. The study hypothesis is that the financial structure of Iraqi companies has a positive and significant effect on their financial performance. The study used monthly time series data from 2003-2020 that was taken from the Ministry of Industry and Minerals in Iraq. The SSPS programming was used to run five linear regression models. The models test the effect of financial structure on the financial performance of each company and of all companies together. The results of these models indicate that the financial structure has a very limited effect on the financial performance of Iraqi companies. These results support the study hypothesis.