Ülseratif kolitte biyolojik ajanların kolektomi sıklığı üzerine etkileri: Tersiyer merkez verileri
Impact of biologic era on colectomy rate in ulcerative colitis, tertiary center cohort study covering 1999-2021
  1. Tez No: 752547
  2. Yazar: NUR BEYZA TÜKEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA ERZİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ülseratif Kolitte Biyolojik Ajanların Kolektomi Sıklığı Üzerine Etkileri: Tersiyer Merkez Verileri Amaç: Ülseratif kolit (ÜK) kohortumuzda 22 yıllık bir süreçte hasta özelliklerini, kolektomiyi etkileyen faktörleri ve biyolojik ajanların kolektomi hızına etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi ÜK kohortu geriye dönük olarak değerlendirildi. 1999 ve 2021 tarihleri arasında ÜK tanısı almış hastalar çalışmaya alındı. ÜK hastaları için biyolojik ajan tedavisi (Türkiye'de) 2012 yılının başlarında mevcuttu, hastalar bu tarihe göre gruplandırıldı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama takip süresi 3,3 yıl olan toplam 1196 hasta mevcuttu. Takip sırasında maksimum yayılım ve şiddet, hastaların %35'inde pankolit ve %59'unda Mayo 3 idi. Hastaların yarısı herhangi bir zamanda steroid tedavisi almıştı. Steroid alanlar içinde yanıtsızlık sıklığı %4 ve bağımlılık %27 idi. Takip süresince hastaların %37'si immünomodülatör tedavi, %18'i biyolojik ajan tedavisi aldı. Biyolojik ajan kullanımı 2012 yılı öncesinde hastalar arasında 3 mg/L olması, steroid bağımlılığı, yanıtsızlığı ve yıllık steroid ile tedavi oranı artışının bağımsız olarak kolektomi ile ilişkili olduğu bulundu. Sonuç: Bizim kohortumuzda biyolojik ajan döneminde kolektomi sıklığı azalmış saptandı. Bunun nedeni biyolojik ajanların etkisinin yanı sıra dönemler arası tedavi yaklaşımlarındaki farklılıklar olabilir. Yeni bir hedef olarak maksimal tedavi altında mukozal remisyon ve/veya CRP
Özet (Çeviri)
Impact of Biologic Era on Colectomy Rate in Ulcerative Colitis, Tertiary Center Cohort Study Covering 1999-2021 Aim: We aimed to evaluate patient characteristics, colectomy-related factors and effect of biological era on colectomy rate in our ulcerative colitis (UC) cohort. Material and Method: Cerrahpasa University Hospital UC cohort was evaluated retrospectively. Biologic agents for UC patients (in Turkey) was available at early 2012, the patients were compared according to this date. Results: The total number of patients was 1196 with a median follow-up of 3.3 years. Maximal extension during follow-up was pancolitis for 35%. In half of the patients required steroid treatment. Among steroid users, frequency of unresponsiveness was 4% and dependence was 27%. During follow-up, 37% of the patients received immunomodulatory therapy and 18% of the patients received biological therapy. While biological therapy usage was 3mg/L under maximal treatment, steroid dependency, unresponsiveness, and increased steroid course/year were found to be independently related with colectomy. Conclusion: In our cohort, the frequency of colectomy decreased in the biological era. This may be due to differences in treatment approaches between the periods in addition to the effect of biological therapy. Achieving mucosal remission and/or CRP