Mersin ili Akdeniz ilçesi kentsel yenileme alanında yeni yapı tasarımı
New building design in the area of urban renovation in the Mediterranean district of Mersin province
  1. Tez No: 752576
  2. Yazar: MERVE İZGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hayatın devingen döngüsü içerisinde; günlük kullandığımız mekânların mimari gereksinimleri de değişmiştir. Her ne kadar insan geçmişine kökleri ile bağlı bir varlık olarak nesiller boyu varlığını sürdürse dahi değişimin kaçınılmaz döngüsü içerisinde yer almıştır. İnsanlar gibi şehirler de, yapılar da bu döngüdeki değişimin birer parçasıdırlar. Bu nedenle kentlerin kurulduğu tarihi çekirdeklerin oluşturulduğu yenileme alanları içerisinde geleneksel dokunun korunup modern bir yapının inşa edilmesi ya da geleneksel yapıya ek bir yapı yapılması veya tarihi yapıların onarılması kaçınılmaz ve aynı zamanda yerinde bir hareket olmuştur. Tarihi yapıları tek başlarına koruduğumuz gibi çevreleriyle birlikte korumak da önemlidir. Bakanlar kurulu kararı onayı ile 2005 yılında, sit alanları içerisinde kalmak üzere atıl hale gelmiş ve korunması gerekli çevreleri, koruma ilke kararları ve bilimsel kuramlar çerçevesinde aktif kullanılan alanlara dönüştürürken bir yandan da korumak için; yenileme alanları belirlenerek uygulamaların yapılması kararı alınmıştır. Yenileme alanlarında yapılacak yeni yapı veya ek, tarihi çevreye saygılı, uyumlu, benzer ve ölçülü olabileceği gibi karşıtlığı vurgulayan ya da bir uyumu reddeden dinamik tutum da sergileyebilir. Ancak, tasarımı yönlendiren daima geleneksel yapı ya da doku olmaktadır. Geleneksel bir yapının tarihi dönemine, yapım biçimi ve işlevine saygılı davranmak ve onları vurgulamak, o yapının; belgesel, estetiksel ve mimari değerinin anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda, yeni yapıların tarihi çevrenin değerinin algılanması ve anlaşılmasını sağlayacak, bu alanda bulunan yapılar ile yarışmayacak, yapının tarihi kimliğine zarar vermeyecek nitelikte olması, göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yenileme alanı içerisinde tasarlanacak yeni mekânın, geleneksel yapı ile kurduğu ilişki; özgün yapının tarihsel, mimari, teknik özelliklerine ve bulunduğu alanın dokusu, yapısı ve bağlamsal niteliğine göre çeşitlenmektedir. Bu çalışmada Mersin, Akdeniz Kentsel Yenileme Alanı incelenmiş olup bu yenileme alanındaki farklı niteliklere sahip bölgelerde yapılacak olan yeni yapı ve ek önerilerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the dynamic cycle of life; The architectural requirements of the spaces we use daily have also changed. Although the human being, as an entity connected to its past with its roots, has existed for generations, it has taken place in the inevitable cycle of change. Like people, cities and structures are also part of the change in this cycle. For this reason, in the renewal areas where the historical cores of the cities are formed, it is inevitable and at the same time to build a modern structure by preserving the traditional texture, or to build an additional structure to the traditional structure or to repair the historical structures. It is important to protect historical buildings together with their surroundings as we protect them alone. In 2005, with the approval of the Council of Ministers, in order to protect the environment, which has become idle to remain in the protected areas and needs to be protected, into areas that are actively used within the framework of conservation policy decisions and scientific theories; Renewal areas were determined and it was decided to carry out the implementations. The new building or annex to be built in the renovation areas can be respectful, harmonious, similar and restrained to the historical environment, or it can also exhibit a dynamic attitude that emphasizes contrast or rejects harmony. However, it is always the traditional structure or texture that guides the design. Respecting and emphasizing the historical period, construction style and function of a traditional building; documentary provides an opportunity to understand its aesthetic and architectural value. In this context, it should be taken into consideration that the new buildings should be of a nature that will enable the perception and understanding of the value of the historical environment, not compete with the structures in this area, and not harm the historical identity of the building. The relationship of the new space to be designed within the renovation area with the traditional structure; It varies according to the historical, architectural, technical characteristics of the original building and the texture, structure and contextual quality of the area. In this study, Mersin, Mediterranean Urban Renewal Area has been examined and the elements to be considered in the new building and additional proposals to be made in regions with different qualities in this renewal area are presented.