Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocuk ve ergenlerde sosyal biliş sorunları ve işlevsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social cognitive problems and functionality in children and adolescents diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD)
- Tez No: 752618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CEM TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: DEHB tanısı alan çocuk ve gençlerin sosyal biliş yetenekleri değerlendirilerek işlevsellik ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 9-16 yaş arasında, KOKGB dışında komorbiditesi olmayan ve stimülan dışı psikiyatrik ilaç tedavisi almayan 55 DEHB olgusu ile 47 sağlıklı olgu çalışmaya alınmıştır. Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi–Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG–ŞY–DSM–5–T), Gözlerden Zihin Okuma Testi-Çocuk Versiyonu (GZOT) ve İkinci Düzey Yanlış İnanç Testleri (İDYİT) görüşmeci tarafından uygulanmıştır. Ebeveynlerden Sosyodemografik Veri Formu, Turgay Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (YDB-TDÖ), Weiss İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği- Ebeveyn Formu (WİBÖ-E) ve Griffith Empati Ölçeği – Anne Baba Değerlendirme Formu doldurmaları istenmiştir. Verilerin analizinde Ki-kare testi, Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of Study: It was aimed to evaluate the social cognition skills of ADHDs and to examine their relationship with functionality. Material and Method: 55 ADHD cases aged between 9 and 16 years, had no comorbidities other than oppositional defiant disorder (ODD), and were not treated with non-stimulant psychiatric medication, and 47 cases without a psychiatric diagnosis were included in the study. Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version (K-SADS-DSM-5-T), Reading the Mind in the Eyes Test-Child Version (RMET) and Second-Order False Belief (SOFB) were administered by the interviewer. Sociodemographic Data Form, Turgay DSM-IV- Disruptive Behavioral Disorders Rating Scale (T-DSM-IV-S), Weiss Functioning Impairment Rating Scale-Parent Form (WFIRS-P) and Griffith Empathy Scale-Parent Evaluation Form has been requested from parents. In the analysis of data; Chi-square test, Shapiro-Wilk test, the Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis was used.