Parklarda güvenlik algısının antalya kenti örneğinde incelenmesi ve uygun tasarım çözümlerinin geliştirilmesi
Evaluation of safety perception of parks in antalya and development of suitable design solutions
- Tez No: 752698
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İlk insandan günümüze kadar insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri güvende olduğunu hissetme duygusudur. Güvenlik bireyin öncelikle kendisi için sonra yaşadığı çevre ve bağlı olduğu toplum için gereksinim duyduğu bir ihtiyaçtır. Doğal ya da kültürel, kırsal ya da kentsel tüm alanlarda bireylerin açık alanları tercih etme eğilimlerinde güvenlik algısı önemli bir bileşendir. Bu çalışmada, Antalya'daki kent parklarında meydana gelen suç olaylarının belirlenmesi, kent parklarının mevcut durumlarının güvenlik algısı bağlamında değerlendirilmesi, kullanıcıların güvenlik algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, elde edilen bulguların dünyadaki diğer kültürlerden farklılık ve/veya benzerliklerinin araştırılması ve güvenlik algısını arttırmaya yönelik peyzaj tasarım yaklaşımlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, Antalya'da en çok suç olaylarının meydana geldiği kent parkları ve bu suç olaylarının bazı özellikleri (tür ve zaman gibi) tespit edilmiş, uzman ve kullanıcı görüşleri doğrultusunda güvenlik algısı üzerinde etkili olan kişisel (suça şahit olma, çocukluk yılları, cinsiyet, yaş), fiziksel (aydınlatma, diğer insanların profili, polis/güvenlik destek durumu) ve sosyal bileşenler (parkta olaya şahit olma, söylenti duyma, suça elverişlilik) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, one of the basic needs of human is to feel safe. Safety is a need that an individual needs first for himself, then for the environment in which he lives and for the society to which he is connected. The perception of safety is an important component in individuals' tendency to prefer open spaces in natural or cultural, rural or urban areas. In this study, it is aimed to determine the crime events in the urban parks in Antalya, to evaluate the current situation of the city parks in terms of security perception, to determine the factors affecting the users' safety perception, to investigate the differences and/or similarities of the findings from other cultures in the world, and to determine the landscape design approaches to increase the perception of security. As a result of the study, the urban parks in Antalya where most crime events occur have been determined and it has been identified by experts and user opinions that some characteristics of crime event (such as type and time), personal (witnessing a crime, childhood years, gender, age), physical (lighting, other people's profile, support status of police/security) and social components (witnessing an event in the park, hearing rumours, criminality) are effective on the perception of safety.