Ratlarda deneysel kırık defekti modelinde grandus B-one biyolojik onarım implantı tedavisi
Grandus B-one biological repair implant treatment in the experimental fracture defect model in rats
  1. Tez No: 752984
  2. Yazar: BİLAL KARABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma ile kemik defektlerini boşluksuz doldurabilen yüksek modelleme kapasitesine, iyi biyouyumluğa, osteokondüktif özelliklere ve en yüksek Ca/P oranına sahip olan kalsiyumfosfat bileşiklerden TTCP'yi ana bileşeni olarak kullanan Grandus B-One'ın kemik kırık tespiti ve kırık kaynaması üzerine etkisi araştırılacaktır. Materyal ve Metot: Srague-Dawley cinsi 44 adet rat randomize olarak NK, PK, Grandus B-One ve TTCP grubu olarak 4 ayrı gruba ayrıldı. NK grubuna hiçbir müdahale yapılmadı. Diğer gruplarda genel anestezi altında sağ femur orta hattında açık osteotomi modeli oluşturuldu. Kırık modeli oluşturulan tüm gruplara intramedüller K teli uygulandı. PK grubunda sadece osteotomi yapıldı. Grandus B-One grubunda kırık hattına Grandus B-One uygulaması yapıldı. TTCP grubunda kırık hattına tetrakalsiyum fosfat uygulaması yapıldı. Cerrahi sonrası 7,14 ve 28. günlerde sağ femurlara röntgen çekildi. Cerrahi sonrası 28. gün tüm ratlar sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen femurlar histopatolojik incelemeye gönderildi. Ratlardan alınan intrakardiyak kanlar biyokimya analizine gönderildi. Bulgular: PK ile karşılaştırıldığında, TTCP ve Grandus B-One gruplarında 4.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of Grandus B-One, which uses TTCP, one of the calciumphosphate compounds that can fill bone defects without gaps, and has good biocompatibility, osteoconductive properties and the highest Ca/P ratio as its main component, on bone fracture fixation and fracture union will be investigated. Material and Method: Forty-four Srague-Dawley rats were randomly divided into 4 groups as NK, PK, Grandus B-One and TTCP groups. No intervention was made in the NK group. In other groups, an open osteotomy model was created in the midline of the right femur under general anesthesia. Intramedullary K wire was applied to all groups with fracture models. Only osteotomy was performed in the PK group. In the Grandus B-One group, Grandus B-One was applied to the fracture line. In the TTCP group, tetracalcium phosphate was applied to the fracture line. X-rays were taken of the right femur on the 7th, 14th and 28th days after surgery. All rats were sacrificed on the 28th day after surgery. Sacrified femurs were sent for histopathological examination. Intracardiac blood taken from rats was sent for biochemistry analysis.