Turkey's foreign direct investments: Factors determining foreign direct investments of Turkish firms in the energy sector
Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırımları: Türk firmalarının enerji sektöründe yurt dışı yatırımlarını belirleyici etkenler
  1. Tez No: 753017
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, Türk firmalarının gözlemlenen yeni pazarlarda, özellikle Afrika böl- gesi ve enerji sektöründe uluslararasılaşmasının son dönemdeki gelişimini incelemek- tir. Bu nedenle, bu çalışma, Türk firmalarının doğrudan yabancı yatırımlarının ana motivasyonlarını ve eğer varsa, politika yapıcılarının Türkiye'nin dışarıya yapılan doğrudan yabancı yatırım üzerindeki dış ekonomik politika tercihlerinin sonuçlarını anlamaya çalışmaktadır. Bulgularım şirketlere özgü motivasyonların pazar çeşitlendirmesi, enerji güvenliğinin sağlanması, Türkiye'deki kurumsal ortam, Türk şirketlerine özgü yetenekler ve kültürel yakınlık olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, Türkiye'nin Afrika bölgesine yönelik dış politikasına ilişkin literatür ışığında, sadece firma düzeyindeki faktörler ve motivasyonlar değil, aynı zamanda hükümetin Türk firmalarının dışa dönük doğrudan yabancı yatırımını teşvik etme veya destekleme ko- nusundaki konumu da ampirik olarak sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis to examine the recent progress of the Turkish firms' internationalization in the observed new markets, namely African region, and energy sector. Thus, this study attempts to understand Turkish firms' major motivations of foreign direct investments (FDIs) and implications of, if any, the policy elite's foreign economic policy preferences on Turkey's outward FDI. My findings revealed that the motivations specific to the companies are market diversification, ensuring energy security, the institutional environment in Turkey, capabilities specific to Turkish companies and cultural affinity. Besides, in the light of the literature on Turkey's foreign policy to- wards the African region, not only firm-level factors, and motivations but also the position of the government in promoting or supporting the outward FDI of Turkish firms have been empirically questioned.