İçten yanmalı motorların soğutulmasında soğutucu akışkanların kullanımının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the use of refrigerants in the cooling of internal combustion engines
  1. Tez No: 753239
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada içten yanmalı motorların soğutma sisteminde soğutucu akışkanların kullanımı incelenmiştir. Tekrarlarla birlikte 120 deney yapılmıştır. Yapılan deneylerde elde edilen basınç ve sıcaklık değerleri, R134a'nın ısı taşınım katsayısını hesaplamak için kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucunda elde edilen bazı değerler grafiklere dökülerek yorumlanmıştır. Isı taşınım katsayıları deneylere göre değişiklik göstermektedir. En yüksek ısı taşınım katsayısı 100 °C yağ sıcaklığında ve 600 g akışkan doldurulmuş olan deneyde 10905 W/m2K olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan ısı transfer katsayıları, sistemin çok verimli olduğunu göstermiştir. Sistemin içten yanmalı motorların soğutma sistemine uyarlanmasında bir engel görülmemiştir. Bunun yanında mevcut sisteme büyük avantajlar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of refrigerants in the cooling system of internal combustion engines was investigated. 120 experiments were performed with replicates. The pressure and temperature values obtained in the experiments were used to calculate the heat transfer coefficient of R134a. Some values obtained as a result of the calculations were interpreted by pouring into graphics. The heat transfer coefficients vary according to the experiments. The highest heat transfer coefficient was calculated as 10905 W/m2K in the experiment with 100 °C oil temperature and 600 g fluid filled. The calculated heat transfer coefficients showed that the system is very efficient. There was no obstacle in adapting the system to the cooling system of internal combustion engines. In addition, it has been concluded that it will provide great advantages to the existing system.