Ratlarda cıva kloridin hepatotoksik etkisi ve mirisetinin koruyucu rolü
Hepatoxic effect of mercury chloride in rats and the protective role of the myricetin
- Tez No: 753406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cıva (Hg) ağır metaller arasında ilk sırayı alan çevresel ve endüstriyel toksik bir maddedir. Cıvanın karaciğer başta olmak üzere birçok doku ve organa zarar verdiği bilinmektedir. Flavonoidlerin alt gruplarından biri olan flavonol alt grubunda yer alan mirisetin güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Bu tez çalışmasında 360-380 gr ağırlığında 24 adet erkek Wistar rat kontrol (1ml/kg distile su), mirisetin (50mg/kg), cıva klorid (1mg/kg), ve mirisetin+cıva klorid olmak üzere rastgele dört gruba ayrılmış ve 28 gün boyunca oral gavaj yoluyla uygulama yapılmıştır. Uygulamadan sonra ratların vücut ve karaciğer ağırlıkları, karaciğer fonksiyonunun göstergesi olan serum albümin miktarı ile AST, ALT ve ALP değerleri, hematolojik parametreler ve ışık mikroskobuyla karaciğer dokularında meydana gelen histopatolojik değişiklikler kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. 4. haftanın sonunda kontrol grubu ile mirisetin uygulanan gruplar arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir. Cıva klorid uygulanan grup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında net ve nisbi karaciğer ağırlıklarında azalma, serum albümin seviyesinde azalma, serum ALT, ALT, ALP seviyelerinde artış ve hematolojik parametrelerde değişiklik gözlenmiştir. Mirisetin+Cıva klorid uygulanan grup cıva klorid uygulanan grup ile karşılaştırıldığında ise mirisetinin araştırılan parametreler üzerine koruyucu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Deneyin sonunda civa klorid uygulanan ratların karaciğer dokularında nekroz, vasküler konjesyon, sinüzoitlerde genişleme ve inflamatuar hücre infiltrasyonu gibi çeşitli histopatolojik değişiklikler gözlenmiştir. Mirisetin+Cıva klorid uygulanan ratların karaciğer dokularında ise orta dereceli histopatolojik değişiklikler olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak cıva kloridin ratların karaciğer dokuları üzerine hepatotoksik etki oluşturduğu, bir flavonoid olan mirisetinin ise cıva kloridin neden olduğu hepatoksisiteyi azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mercury (Hg) is a highly toxic substance that takes the first place among heavy metals. It is known that mercury damages many tissues and organs, especially the liver. Myricetin, which is in the flavonol subgroup, one of the subgroups of flavonoids, has strong antioxidant properties. In the present study, 24 male Wistar rats weighing 360-380 gr were randomly divided into four groups as control (1mg/kg distilled water), myricetin (50mg/kg), mercury chloride (1ml/kg), and myricetin+mercury chloride. The substances applied in the experiment were given to the rats by oral gavage once a day for 4 weeks (28 days). At the end of 4th week, body and liver weights of rats, serum albümin, AST, ALT, ALP levels, indicator of liver function, haematological parameters and histopathological changes of liver using light microscope were investigated compared to control group. No significant differences were observed between control and myricetin treated groups. When the mercury chloride applied group was compared with the control group, a decrease in absolute and relative liver weights, in serum albumin levels, an increase in serum ALT, ALT, ALP levels and changes in hematological parameters were observed. In myricetin+mercury chloride treated group, we observed the protective effects of myricetin on examining parameters. At the end of the experiment, various histopathological changes such as necrosis, vascular congestion, enlargement of the sinusoids and inflammatory cell infiltration were observed in the liver tissues of the rats treated with mercury chloride. Moderate histopathological changes were observed in the liver tissues of rats treated with myricetin+mercury chloride. As a result, it was observed that mercury chloride had a hepatotoxic effect on the liver tissues of rats, and myricetin, a flavonoid, reduced hepatotoxicity caused by mercury chloride.