Türkiye'de insan ve hayvan orijinli bacillus anthracis izolatlarının multiple-locus variable-number tandem-repeat analysis (MLVA-31) ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of bacillus anthracis isolates of human and animal origin by multiple-locus variable-number tandem-repeat analysis (MLVA-31) in Turkey
  1. Tez No: 753477
  2. Yazar: SÜLEYMAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SAREYYÜPOĞLU, PROF. DR. SELÇUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Şarbon bir otçul hastalığıdır ve bu hastalığın ajanı Gram pozitif, aerobik, spor oluşturan, kapsüllü ve çubuk şekilli bir bakteri olan Bacillus anthracis'tir. Hastalık başta evcil koyun, keçi, sığır olmak üzere yaban geyiği ve antilop gibi ruminantlarda görülür. İnsanlar, direkt temas yoluyla (enfekte hayvanlar ve kontamine olmuş hayvan ürünleri) veya indirekt olarak B. anthracis'e maruz kalarak enfekte olurlar. Ülkemizde insan ve hayvanlardan izole edilen suşların moleküler genotiplendirilmesine yönelik 31 lokus ile yapılan MLVA çalışması bulunmamaktadır. Bu çalışmada; toplam 114 B. anthracis suşu (82 hayvan izolatı, 28 insan izolatı, 3 RSKK suşu ve 1 Max sterne aşı suşu) MLVA-31 yöntemi ile analiz edilmiş, A, C1, C2 ve C3 olmak üzere 4 küme ve 70 adet genotip tespit edilmiştir. Türkiye'de baskın kümenin C2 (%68,4), baskın genotipin ise G18 (%17,5) ve G21 (%6,4) olduğu görülmüştür. MLVA-31 yönteminin MLVA-25 yöntemine göre ayrım gücünün daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Türkiye'de B. anthracis genotiplerinin temporal ve spasyal dağılımı incelenmiş, ülkemizde çapraz kontaminasyonun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anthrax is a herbivorous disease and the agent of this disease is Bacillus anthracis, a Gram-positive, aerobic, spore-forming, encapsulated and rod-shaped bacterium. The disease is seen primarily in domesticated sheep, goats, cattle, and grazing mammals such as wild deer and antelope. Humans become infected by direct contact (infected animals and contaminated animal products) or indirect exposure to B. anthracis. In our country, there are no MLVA studies with 31 locis for molecular genotyping of strains isolated from humans and animals. In this study; A total of 114 B. anthracis strains (82 animal isolates, 28 human isolates, 3 RSKK strains and 1 Max sterne vaccine strain) were analyzed by the MLVA-31 method; 4 clusters as A, C1, C2 and C3 and 70 genotypes were determined. In Turkey, the dominant cluster was C2 (68.4%), while the dominant genotype was G18 (17.5%) and G21 (6.4%). It has been shown that the discrimination power of the MLVA-31 method is superior than the MLVA-25 method. The distribution of B. anthracis genotypes in Turkey according to years and places was examined, and it was determined that there was cross contamination in our country.