Uluslararası koruma bağlamında kırılgan grup mensubiyetinin yeniden yerleştirme üzerindeki etkisi
The impact of vulnerable group membership on resettlement in thecontext of international protection
- Tez No: 753523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVA ÖVÜNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, uluslararası koruma ve mülteci hukukunda kabul gören üç kalıcı çözümden biri olan yeniden yerleştirme üzerinde kırılganlığın ve kırılgan grup mensubiyetinin nasıl bir etkisi olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Tezin ilk bölümde yeniden yerleştirme politikalarının tarihi, yeniden yerleştirmenin işlevi, hukuki niteliği ve usulleri üzerinde durulmuştur ve böylelikle, yeniden yerleştirmenin görünümüne dair kapsamlı bir çerçeve çizilmiştir. Tezin ikinci bölümü ise yeniden yerleştirme ve kırılganlık ilişkisi mercek altına alınmış ve bu ilişki, kadın ve LGBTİ+ mülteciler bakımında somutlaştırılmıştır. Çalışmada ulaşılan en belirgin sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: (1) bireysel korumaya odaklanan fonksiyonu itibariyle yeniden yerleştirme, en kırılgan mültecileri hedef alarak yerinden edilme döngüsünü kırmayı ve güvenlik risklerinin ortadan kaldırmayı amaçlar (2) en az uygulanan kalıcı çözüm olması itibariyle, hangi mültecilerin yeniden yerleştirileceği sorusunun önemi giderek artmaktadır (3) kadın ve LGBTİ+ mülteciler bakımından, yeniden yerleştirme çeşitli koşullar altında onurlu bir hayat sürmenin tek yoludur. Bu sebeple, yeniden yerleştirmeye hak temelli yaklaşılarak uluslararası sorumluluk paylaşımına dair yeni bir usul benimsenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with resettlement, one of the three classically accepted durable solutions in international protection and refugee law, focusing on the following research question:“what impact does vulnerability and vulnerable group membership have on resettlement?”. The first chapter of the thesis explains the history, the functions, legal nature and procedures of resettlement, thus drawing a comprehensive framework for resettlement. The second part of the thesis focuses on the relationship between resettlement and vulnerability, and this relationship is examined in detail in terms of women and LGBTI+ refugees. The most significant conclusions reached are : (1) resettlement with the function of individual protection aims to break the cycle of forced displacement and eliminate security risks by targeting the most vulnerable refugees (2)“which refugees should be resettled?”is an essential question for the subject because resettlement is the least desirable durable solution. (3) for women and LGBTI+ refugees, resettlement is the only way to lead a dignified life under various circumstances. Therefore, it must be emphasised that a new system of international responsibility sharing should be adopted with a rights-based approach to resettlement.