An implementation-based study of the detection and recovery from GPS spoofing attacks for unmanned aerial vehicles
- Tez No: 753606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Drone'lar, farklı kullanım senaryolarında rol alan, en hızlı yayılan teknolojilerden biri haline geldiğinden, saldırı sayılarında artış görülmekte ve bu da hızlı üretimin drone güvenliğini tehlikeye attığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bir drone'a saldırı, drone'nun operasyonel mekanizmasını bozma veya engelleme yöntemidir ve bu saldırılar, drone güvenlik açıklarını belirlemek için de kullanılabilir. Bu tezde, HackRF One PortaPack Yazılım Tanımlı Radyo (SDR) cihazı aracılığıyla GPS boğma (jamming) ve sahtekarlık (spoofing) saldırılarını kullanarak navigasyon saldırılarının drone'un sistemini nasıl tehlikeye atabileceği üzerine deneysel bir çalışma yapılmaktadır. Orjinal GPS sinyallerinin alımı engellenip sahte GPS sinyalleri oluşturulması, drone'nun kullanıcı ile bağlantısını ve dolayısıyla onu kaybetmesine neden olabilir. Bu tür geniş çapta yayılan seyir saldırılarına anında yanıt vererek bir dronun kaybolmasını önleyebilen“Başlangıç Noktasına Dönüş”özelliği geliştirilmiş, Raspberry Pi drone üzerinde denenmiştir; ve geliştirilen davranış, DJI Mavic Air 2 isimli ticari drone davranışı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As drones have become one of the fastest spreading technologies employed in different use cases, a spike in the number of attacks has exposed the fact that rapid manufacturing has compromised drone security. An attack on a drone is a method of disrupting or obstructing the drone's operational mechanism, and these attacks may also be used to identify drone security flaws. In this thesis, an experimental study is conducted on how navigation attacks can compromise the drone's system by using GPS jamming and spoofing attacks. Blocking and creating fake GPS signals can disrupt the original GPS signal, making the drone lose connection with the user, thus losing it. We have developed a“return-to-start point”functionality that can prevent and protect a drone from loss by responding promptly to such navigational attacks. We evaluated our solution's effectiveness via experiments that were carried out on our developed Raspberry Pi drone and compared its behavior with that of a commercial drone, namely the DJI Mavic Air 2.