A hybrid of CNN and PCA in skin cancer for improving accuracy detection
Doğruluk tespitinin iyileştirmek için cilt kanserinde CNN ve PCA hibriti
- Tez No: 754102
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kanser, insan vücudunun herhangi bir bölümünü etkileyebilen birçok hastalığın genel adıdır. Cilt kanseri en yaygın ve tehlikeli kanser türü olarak kabul edilir. Cilt kanserini tespit etmek ve teşhis etmek için bilgi teknolojisi teknikleri gereklidir. Bu nedenle, etkin ve derin öğrenme teknikleri kullanılarak erken ve doğru bir cilt kanseri teşhisi ve tedavisine ihtiyaç vardır. Bu araştırma çalışması, Derin Evrişim Sinir Ağı (DPD-DCNN) kullanarak cilt kanserinin otomatik teşhisini önermektedir. Bu araştırmanın ayırt edici özelliği, cilt kanseri doğruluğunun teşhisini ve tespitini artıran 12 iç içe işleme katmanına sahip DCNN kullanmasıdır. Ayrıca kanserin kötü huylu veya iyi huylu olup olmadığını erken evrelerde yüksek doğrulukla tespit edebilmektedir. Sinir ağının yanı sıra, cilt kanserini tespit etmek için Naive Bayes ve rassal orman makine öğrenme teknikleri de kullanılmaktadır. Bu araştırma çalışması sonuçları, derin öğrenme tekniğinin cilt kanseri tespiti açısından makine öğreniminden daha etkili olduğu sonucuna varmıştır. Önerilen sistem doğruluğuna Naive Bayes uygulanarak %96'lık bir doğruluk elde edildi, benzer şekilde rassal orman yöntemi için de %97'lik bir doğruluk elde edildi. Deep CNN ağı uygulanarak %99,5 doğruluk elde edildi.
Özet (Çeviri)
Cancer is a generic term for many diseases that can affect any part of the human body. Skin cancer is considered to be the greatest common and dangerous type of cancer. Information technology techniques are required to detect and diagnose skin cancer. Therefore, there is a essential for an early and accurate diagnosis and treatment of skin cancer using effective and deep learning techniques. This research work proposes automatic diagnosis of skin cancer by employing Deep Convolution Neural Network (DCNN). The distinguishing feature of this research is it employs DCNN with 12 nested processing layers increasing the diagnosis and detection of skin cancer accuracy. Moreover, it can detect the cancer if it is malignant or benign in the early stages with high accuracy. Beside neural network, machine learning techniques of Naive Bayes and random forest are also utilized to detect skin cancer. This research work results concluded that the deep learning technique are more effective than machine learning in terms of skin cancer detection. By applying Naive Bayesian on the proposed system accuracy of 96% were achieved, similarly for Random forest method, an accuracy of 97% were achieved. The accuracy of 99.5% were achieved by applying Deep CNN network.