Topluluk dirençliliği ve algısı: Alanya - Türkler mahallesi örneği
Perception of community resilience: Alanya - Türkler neighbourhood case
  1. Tez No: 754365
  2. Yazar: ESMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde kır-kent ayrımı giderek belirsizleşirken kırsal tanımını nüfus, nüfus yoğunluğu, ekonomik yapı, erişilebilirlik vs. gibi tek bir ölçüt üzerinden yapmak eksik ve yetersiz kalmaktadır. Özellikle ülkemizde 2012 yılında yürürlüğe giren 6360 Sayılı Yasa'yla birlikte büyükşehir olarak belirlenen illerde idari anlamda yaşanan dönüşüm fiziksel, sosyal, idari vs. birçok alanda da değişimi beraberinde getirmiştir. Aynı zamanda kır-kent ayrımının giderek belirsizleşmesinden dolayı sektör çeşitliliğinin ve yapılaşma baskısının görüldüğü kırsal alanlara karşın; kentsel alanlarda da tarımsal faaliyetler vs. gelişim göstermeye başlamıştır. Fiziksel, sosyal, idari vs. birçok alanda meydana gelen değişimlere karşı toplumların dirençlilik algısı ve şok ya da kriz gibi tehditlere karşı olan tepkisi ise merak uyandırmıştır. Bu doğrultuda; tez çalışması kapsamında yapılan araştırmaya göre ilgili ulusal yazında kırdaki topluluk dirençliliğinin yeterince irdelenmediği tespit edilmiş olup kırdaki kentleşme baskısına karşı kırdaki topluluk dirençliliği algısı ve değişen koşullara ve anlamlara olan tepkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda; tez kapsamında 6360 Sayılı Yasa'dan etkilenen illerden biri olan Antalya ili ele alınmış olup fiziksel anlamda özellikle 1983 yılından sonra turizm ve hizmet sektörünün gelişmeye başladığı ve yapılaşmanın yıllar içerisinde artış göstererek kentleşme baskısının yaşandığı Antalya ilinin Alanya ilçesindeki Türkler Mahallesi incelenmiştir. Mahalledeki topluluk dirençliliği algısının ölçüldüğü tez çalışmasında karma araştırma yöntemi kullanılmış olup hem nicel araştırma yöntemi olan anket çalışması, hem de nitel araştırma yönteminden yüz yüze görüşme kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ise ilgili yazında yer alan reaktif yaklaşım ve proaktif yaklaşım olarak adlandırılan bakış açıları kapsamında değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Türkler Mahallesi'nin reaktif yaklaşıma göre topluluk dirençliliği göstermesine rağmen; proaktif yaklaşıma göre topluluk dirençliliğinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the rural-urban distinction is becoming increasingly unclear, while the definition of rural can not be defined by population, population density, economic structure, accessibility, etc. Especially in our country, It is incomplete and insufficient to make it over a single criterion such as with the Law No. 6360, which came into force in 2012, the administrative transformation experienced in the provinces determined as metropolitan cities has been affected by physical, social, administrative, etc. It has brought about change in many fields. At the same time, despite the rural areas where sectoral diversity and construction pressure are seen due to the increasingly unclear rural-urban distinction; agricultural activities in urban areas, etc. started to develop. Physical, social, administrative etc. The perception of resilience of societies against changes in many areas and their reaction to threats such as shock or crisis aroused curiosity. In this direction; According to the research carried out within the scope of the thesis study, it has been determined that rural community resilience has not been adequately examined in the relevant national literature, and it is aimed to evaluate the perception of rural community resilience against the pressure of urbanization in the countryside and its response to changing conditions and meanings. In this context; Within the scope of the thesis, the province of Antalya, one of the provinces affected by the Law No. 6360, was handled and the Türkler Neighbourhood in Alanya district of Antalya province, where the tourism sector began to develop physically, especially after 1983, and the urbanization pressure has increased over the years, has been examined. In the thesis study in which the perception of community resilience in the neighbourhood was measured, the mixed research method was used, and both the quantitative research method, the questionnaire study, and the qualitative research method, face-to-face interviews were used. The findings were evaluated within the scope of the perspectives called reactive approach and proactive approach in the related literature. As a result of the evaluation, although Türkler Neighbourhood showed community resilience according to the reactive approach; It was concluded that there is no community resilience according to the proactive approach.