Temel konuları bağlamında Vâkıa Sûresi
The Surah al-Waqiah in the context of basic themes
  1. Tez No: 754374
  2. Yazar: KEŞBULLAH CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmamızda Vâkıa Sûresi, sûre eksenli konulu tefsir olarak incelenmiş ve içerdiği konular bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışmamızın girişinde tezin konusu, amacı, metodu ve kaynakları ifade edilmiştir. Birinci Bölüm'de, tefsir ve konulu tefsir çeşitleri ele alınarak konu tefsiri ve bunun alt disiplinleri incelenmiştir. İkinci Bölüm'de, Vâkıa Sûresi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Sûre isminin tevkîfi olduğu vurgulanarak içtihâdî olamayacağı ifade edilmiştir. Sûrenin âyet sayısı hakkındaki ihtilaflar bir tablo şeklinde ortaya konulmuş, sûrenin nüzûl dönemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ardından Vâkıa Sûresi, münâsebet ilmi açısından değerlendirilerek sûrenin hedefleri ve fazileti zikredilmiştir. Ayrıca hadis kaynaklarında Vâkıa Sûresi ile ilgili rivâyetlerin taraması yapılmıştır. Bununla birlikte Vâkıa Sûresi hakkında telif edilen eser, makale ve tezler de incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de, Vâkıa Sûresi'nin âyetleri gruplara ayrılarak meâlleri verilmiştir. Akabinde âyetlerin tefsirleri yapılmış ve son olarak çalışmada elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Surah al-Waqiah is considered as an commentary on the subject of surah oriented, but the issues contained in Surah have been dealt with in a holistic approach. In the introduction of our study, the subject, purpose, method and sources of the thesis are stated. In the First Chapter, the types of commentaries and related commentaries are discussed and oriented; also, its sub-types are also discussed. In the Second Chapter, general information about Surah al-Waqiah is mentioned. It has been emphasized that the name of the Surah is under divine guidance and it has been stated that it cannot be regard as independent interpretation. The disputes about the number of verses of the Surah are presented in the form of a table. The the period of descent of the Surah has been tried to be determined. Then, the objectives and virtue of the Surah were mentioned by evaluating it from the point of view of the knowledge of the relations of Surah al-Waqiah. In addition, a scan of the narrations related to Surah al-Waqiah has been made in the hadith sources. However, the works, articles and thesis studies made about Surah al-Waqiah have also been examined. In the Third Chapter, the verses of Surah al-Waqiah were divided into groups and the verses were given first and then the verses were translated. After that, the verses were explained and finally the result of the study was stated.