Finansal gelişmelerin iktisadi büyüme üzerine etkileri
The effects of financial developments on economic output
  1. Tez No: 754958
  2. Yazar: LİDER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Finansal gelişmeler literatürü oldukça derin bir araştırma alanıdır. Bu çalışma finansal gelişmeler literatürüne özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu katkı iki kanaldan oluşmaktadır. İlk katkı, finansal gelişmeler için bir stilize olgu tanımlanmasıdır. Stilize olgu finansal gelişmelerin piyasa likiditesini arttırdığı ve uluslararası risk dağılımında ülke ekonomisine avantaj sağlanmasıyla ilgilidir. İkinci katkı ise, finansal gelişmelerin çok boyutlu yapısının temel bileşen analizi yöntemiyle minimum bilgi kaybıyla daraltılmasını ve panel veri şeklinde oluşturulan modelin tesadüfi etkiler yöntemiyle tahmin edilmesini içerir. Analizlerin sonucunda finansal gelişmelerin çıktı düzeyi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The financial developments literature is a highly deep research area. This study aims to make an original contribution to the literature on financial developments. This contribution can come from two channels. The first contribution is the definition of a stylized fact for financial developments. The stylized fact is related to the fact that financial developments increase market liquidity and provide an advantage to the country's economy in international risk distribution. The second contribution includes narrowing the multidimensional structure of financial developments with the principal component analysis method with minimum loss of information and estimating the model created in the form of panel data using the random effects method. As a result of the analyzes, it has been revealed that financial developments have a significant effect on the output level.